Prezenční CSM a CSPO školení také v Bratislavě - říjen 2024

Již za necelý měsíc pobeží prezenční CSM a CSPO školení také v Bratislavě v češtině. Obě školení jsou potvrzená, stále se můžete přidat, ještě jsou volná místa.

Konkrátně CSM poběží 14.-15.10.2025 a CSPO 16.-17.10.2025. Registrace zde > 

Školení LeSS - Certified Large-Scale Scrum Practitioner - Praha, 16.-18. října 2024

Školení je potvrzeno.

Opět jako každý rok, se v říjnu 2024 do Prahy opět chystá Jurgen De Smet. aby zde ve dnech 16.-18. 10. 2024 realizoval své školení "LeSS - Certified Large-Scale Scrum Practitioner". 

Pokud jste součástí Scrum týmu a zajímává  vás, jak zavádět Scrum do více týmu, jak řešit škálování Scrumu? Dozvědet se více o realizaci organizačních změn, lean principů, system thinkingu a dalších advanced praktikách? Pak toto toto školení je právě pro vás. 

Školení je v angličtině, v přezenční podobě a registrovat se můžete zde.

Prezenční ScrumMaster a Product Owner školení v říjnu 2024 opět v Praze

V říjnu opět v Praze pobeží oblíbená školení CSM - Certified ScrumMaster a CSPO - Certified Scrum Product Owner. Obě školení budou v češtině a v prezenční podobě. Konkrétně CSM ve dnech 7.-8.10.2024  a CSPO ve dnech 9.-10.10.2024.

Nečekává vás žádná suchá teorie, ale interaktivní školení plné reaálných scénářů a příkladů z praxe. Vše co jsem se za více než 15 let Agilní a Scrum praxe naučila. Tak přijďte, těším se na vás.

Blog

Přijďte na konferenci Agile Prague

Jako každý rok, chystáme v září konferenci Agile Prague. Agile Prague je každoročně největší událostí Agilního světa a stejně jako poslední roky má bohatý program. Takže na co se můžete těšit? Každý den začínáme dvěma keynotes, dále pak program kombinuje krátké 30 min talky které jdou vždy do hloubko konkrétního tématu, praktické odpolední workshopy a case-studies z agilních organizací.

Scrum Eventy: Sprint Planning

Na začátku každého Sprintu tým říká, co si myslí že dokončí, tedy vybírá Sprint Backlog. Je to taková předpověď toho, co asi budou dělat, tedy je možné ji kdykoliv v průběhu Sprintu změnit. Tým se ale zavazuje, že udělá maximum pro dosažení cíle Sprintu, který se naopak v průběhu Sprintu nemění.

Retrospektiva #10 – Bingo!

Na závěr svého seriálu o různých formátech retrospektivy přidám formát, který je nejvíce kreativní, až by se dalo říct bláznivý. Hrajete rádi Bingo? Tak to je dobrá zpráva, protože si ho můžete s vaším týmem zahrát na další retrospektivě.

Retrospektiva #6 – Časová osa

Občas se vám stane, že tým řekne, že už si nepamatují všechno, co se dělo. V takovém případě můžete zkusit nakreslit časovou osu a nechat je na ni zapisovat události v průběhu Sprintu.

Retrospektiva #5 – Mad sad glad

Tahle retrospektiva se snaží podívat se na naše fungování přes pocity. Členové týmu popisují co je naštvalo, co je jim líto, a co je naopak super. Stejně jako v předchozích formátech můžete použít lístečky nebo jen nechat každého mluvit.

Retrospektiva #4 – Tři prasátka

Tři malá prasátka“ je pohádka o prasátkách co šla na zkušenou. Když došla na palouček, rozhodla se, že si postaví domečky. První prasátko bylo líné a postavilo si domeček ze slámy, aby si rychle mohlo hrát. Druhé sice věnovalo stavbě domečku trochu více energie a rychle postavilo domeček z klacků a běželo si hrát. Třetí pracovalo pilně celý den, a postavilo si domeček z cihel.

Retrospektiva #3 – Loď na moři

Když už vás klasické formáty retrospektivy nudí, zkuste něco hravějšího. Asi nejznámější je metafora lodi plující na moři, kde vítr do plachet znázorňuje to, co nám pomáhá, kotvy to co nás brzdí.

Retrospektiva #2 – Hvězda

Dalším oblíbeným formátem retrospektivy je takzvaná hvězda.

Retrospektiva #1 – Plusy a minusy

Tento formát retrospektivy je takový základ, kterým většina ScrumMasterů začíná. Každý člen týmu postupně řekne, co se mu líbí a mělo by se v tom pokračovat, a co se mu nelíbí, a bylo by potřeba změnit.

Agilní podcasty

Před časem jsem si říkala, že číst lidi až tak úplně nebaví, takže zkusím úplně nový formát a to podcast, aby byla změna a mohli jste si mé myšlenky poslechnout v jiné podobě. Začala jsem hned dvěma podcasty jedním anglickým ten se jmenuje #AgileWay a druhým českým, který se jmenuje Jsme agilní. V některých podcastech mám pozvané hosty, v jiných mluvím jenom já takže si můžete vybrat na co máte zrovna náladu.

Deset formátů, jak vést retrospektivu

Před tím, než představím top 10 formátů pro retrospektivu si pojďme zopakovat co že to taková retrospektiva je.

Virtuální svět a Agile

Svět se změnil. Může se nám to líbit nebo nemusí, ale v principu nám asi nezbude nic jiného než se té změně přizpůsobit. Spousta firem dneska mluví o tom, že se nebude vracet do kanceláří a nechá z větší či menší části virtuální fungování. A spoustě zaměstnanců se zpět do kanceláří ani nechce. Může tedy agilní tým fungovat ve virtuálním světě? No tak co by nemohl.

10 let konference Agile Prague

Když jsem před 10 lety začala pořádat agilní konferenci, tak jsem rozhodně nečekala, že to vydržíme 10 let. A vlastně ani že se nám podaří přivést tak zajímavé speakery do Prahy a vytvořit konferenci, která to z malé lokální české konference dotáhne na jednu z nejlepších konferencí v Evropě. Konference Agile Prague slaví deset let.

Jak hodnotit ScrumMastera

Jedna z takových častých otázek je, jak na Performance review ScrumMasterů. Já si myslím, že to je vlastně od samého základu špatná otázka. Agilní organizace totiž od takzvaných performance review upouští a nahrazují je tzv. peer review, tedy vlastně otevřenou zpětnou vazbu od kolegů.

Scrum jen naoko

Jak se pozná opravdový Scrum od toho co je implementovaný jen naoko? Tak úplně první co slyšíte je výraz ‘ceremonie’. Řeknete si, no dobře, oni jen nevědí jak se to jmenuje, ale to nic neznamená. Jenže právě terminologie často poukazuje na hlubší nepochopení. V devadesáti procentech případů, když slyšíte termín ceremonie, tak jsou to zbytečné nesmyslné meetingy, které se dělají jen proto, že je někdo nakázal – ať už ScrumMaster nebo Scrum jako takový – tedy ve Scrumu to tak musí být. Ostatně když se podíváte na definici, dozvíte se něco o okázalém postupu podle předpisů. Takové ceremonie jsou nejen k ničemu, ale otravují prostředí, žerou energii a hlavně, vytváří obecnou nechuť ke Agilu, Scrumu a vůbec. Takže jak se pozná Scrum jen naoko?

Business Agility – Jak začít

Jedna z častých otázek je, jak máme začít. Co mám dělat, když zbytek organizace agile vlastně ani nezajímá, berou ho jako pár praktik a změně se brání, tým stále pracuje více jako jednotlivci, hodnota se ztrácí v tlaku na dodání co nejvíce funkcionality. Osobně si myslím, že úspěch je daný mixem několika věcí.

Stát se agilní

Když jsem kdysi dávno začínala se Scrumem, brala jsem ho čistě jako proces. A jako nutné zlo. Tři role, pár meetingů a backlog. Být ScrumMasterem mě nijak nelákalo. Neměla jsem pocit, že takhle pracovat potřebujeme, ba právě naopak. Mysleli jsem si, že jsme nejlepší na světě. Výborný tým, lepší, než mají zákazníci. A pak přišlo to překvapení.

Agile HR je v dnešním světě nutností

S tím, jak se mění organizace a agilita začíná být novým normálem, vytváří se výrazný tlak i na změnu HR a Agile HR se stává více a více skloňovaným pojmem. Takže o čem taková změna je?

Flat organizace

Flat organizace, tedy organizace s plochou organizační strukturou, jsou často skloňované spolu s termínem agilní organizace a business agility. Lidé jim ale většinou nerozumí a ptají se, jak může organizace fungovat, když nemá managery, kteří rozhodují. Tak jak to tedy je.

Jaký je rozdíl mezi ScrumMasterem a Agilním coachem

Jaký je rozdíl mezi ScrumMasterem a Agilním coachem? Žádný. ScrumMaster je agile coach. Je to jen jiný název pro stejnou roli. Tak proč je v tom takový zmatek a máme různá jména pro stejnou roli? To má hned několik důvodů

Business Agility

Business agility je jedním z termínů, které se stále častěji skloňují v agilním světě. Agilním světem už totiž dávno nehýbou praktiky, metody a frameworky na úrovni jednotlivých týmů (tedy pořád je potřebujete, abyste mohli vaší agilní cestu začít), ani metody škálování neboli scalingu (které pořád potřebujete, abyste dosáhli impactu na produktu).

Nový Scrum Guide

Minulý týden se objevila nová verze ScrumGuidu. A zdá se, že je to cesta dobrým směrem. Popis je srozumitelnější, jednodušší a obsahuje méně detailů. Tady je pár rozdílů.

Proč Scrum ve firmách nefunguje

Čas od času přijde někdo a říká, že Scrum nefunguje a že oni jsou agilní a to že je lepší. Dovolím si oponovat. Ne proto, že by někdo nemohl být agilní bez Scrumu, ale proto, že teorie a realita jsou obvykle dost daleko od sebe a Scrum je zatím stále nejjednodušší a nejúspěšnější cesta, jak se stát agilními

Transparentní firma

V létě jsem měla to štěstí se jít podívat do zajímavé Agilní firmy v Ann Arbour, kousek od Detroitu, Menlo Innovations

Co se stane s rolí Project Managerů?

Jak jsem psala minule, poptávka po projektových managerech je na ústupu. Už delší dobu. A bez ohledu na to, jak moc se to PMI snaží zakrýt různými akvizicemi, nebude trvat dlouho a role projektového manažera bude pryč. Stejně jako koňské povozy a vozka. Dnešní projekťáci ještě možná přežijí jako projekťáci do důchodu, ale těm co studují bych kariéru projekťáka neradila. Co se tedy stane s rolí Project Managerů?

Agile není další metoda řízení projektů

Agile není o nových praktikách, procesech ani nástrojích. Je to jiný způsob myšlení a přístupu k věcem. Být flexibilní, adaptivní. Pokud postoupíme na další úroveň, je to iterativní customer-centric, value-driven týmový přístup vhodný pro řešení komplexních problémů. Potřebujete mít odvahu dělat věci jinak, být otevřený a transparentní, spolupracovat, ale myslím, že to všechno už víte.

Facilitace velkých workshopů: World Café

World Café je dalším formátem, který můžete použít při facilitaci větších workshopů v agilní organizaci. Je to skvělý nástroj pro škálování konverzace a využití kreativity systému

Jak hledat Product Ownera

Dobrý Product Owner by měl mít znalost businessu, autoritu a čas.

Jeden produkt, jeden Product Owner

Jeden z nejčastějších dotazů je, proč má být ve Scrumu jeden Product Owner na celý produkt, proč na každý systém není jiný Product Owner (tedy proč nemáme komisi Product Ownerů) popřípadě proč každý tým nemá svého Product Ownera (team PO, proxy PO). A když už tedy máme jednoho PO jak to může všechno stihnout.

Jak na Open Space – část 5

V předchozích příspěvcích jsem se věnovala tématům co je to Open Space, jak začít a skončit, jaké má role, a kde všude by se dal formát Open Space použít. Tak se teď pojďme podívat, jak začít. Nebát se. To, co z Open Space vzejde, ještě není nutně to, co se musí přesně takhle implementovat. Je to jen začátek, co jedna skupina navrhuje. K implementaci ještě vede dlouhá cesta, kdy je třeba o nápadu přesvědčit ostatní.

Agile Prague Conference 2019

Jako každý rok, chystáme v září konferenci Agile Prague. Tentokrát již devátý ročník. Agile Prague je každoročně největší událostí Agilního světa u nás a stejně jako poslední roky má bohatý program. Takže na co se můžete těšit?

Kde se dá použít Open Space – část 4

V předchozích příspěvcích jsem se věnovala tématům co je to Open Space, jaké má role a jak by se měl takový Open Space workshop začít a skončit. Pojďme se tedy podívat, kde byste tento formát mohli použít

Začátek a konec Open Space – část 3

V předchozích příspěvcích jsem se věnovala tomu, co je to Open Space a jaké role obsahuje. Teď se na něj podíváme prakticky. Co potřebujete?

Role Open Space – část 2

Lidé jsou různí. A takhle otevřený formát, jako je Open Space, potřebuje různorodost vstřebat a akceptovat jako hlavní princip. Jak již jsme řekli, cokoliv se děje, je ta správná věc, která se dít má. Co tedy můžete v rámci Open Space dělat? Nebo chcete-li, jaké Open Space definuje role?

Facilitace velkých workshopů: Open Space – část 1

V poslední době jsem několikrát zmiňovala formát Open Space (Open Space Technology – OST). Překvapivě ani zkušení agilisté ho často neznají. Pojďme se tedy podívat, co to vlastně Open Space je

Mini kniha Agilní HR – Jak změnit Human Resources v agilní organizaci

Nedávno jsem napsala několik blogů na téma Agilního HR, které měly velice dobrou odezvu. Spousta lidi se ptala, evidentně je to téma, které lidi dneska zajímá. A to mě nakonec přimělo příspěvky zkompilovat do většího celku, trochu je uspořádat a dopsat pár dalších kousků, aby vše dávalo pohromadě smysl. A tak vznikla malá publikace „Agilní HR aneb Jak změnit Human Resources v agilní organizaci“, která je zdarma ke stažení na stránkách Leanpub.

Kam se jít podívat

Často se mě někdo ptá, kam se má jít podívat, kde je vidět dobrá agilní firma. Tento týden jsem byla na Business Agility konferenci v New Yorku a co mě zaujalo, byla case-study z Air Asia. Ale neříkám to ani tak proto, že se tam máte jít podívat, ale protože ideální místo, kde podobné casestudies slyšet, je konference.

Sprint Goal – příklad

Jedna z častých otázek je, jak má správně vypadat Sprint Goal. Tak se na to pojďme podívat - Sprint Goal.

ScrumMaster by měl pomáhat Product Ownerovi

Pryč je doba, kdy ScrumMaster byl v podstatě jen členem Development týmu, a Product Owner nepřítel, kterého bylo třeba vytlačit pryč. Naštěstí. Jak ScrumMasteři rostou a jejich týmy se stávají více a více self-organized, začínají mít více času věnovat se druhé úrovni #ScrumMasterWay konceptu. A jednou z částí je i pomáhat Product Ownerovi.

Agile HR: Leadership, Coaching a Facilitace

Na závěr se pojďme podívat na to, co Agilní HR vlastně musí znát. Tak primárně je to rozumět agilnímu mindsetu, být schopni tvořit prostředí podporující vznik agilní kultury. Ale to není zdaleka vše.

Agile HR: Úvaha o platech a pozicích

Abych odpověděla na jeden dotaz k Agilnímu HR, co přišel z LinkedIn v návaznosti na předchozí článek. Platy a pozice spolu ve firmě postavené na cross-týmové spolupráci nemají nic společného.

Agile HR: Pozice a kariérní růst

A jako pokračování série "Agilní Human Resources" nebo-li Agilní HR, se pojďme podívat, co dál by se mělo změnit. Dobrou praxí bývá oddělit pozice od platů.

Agile HR: Jak podporujete zaměstnance?

Agilní HR se v Agilním světě často jmenuje Talent Management. Je totiž daleko méně o byrokracii a procesech, výrazně více o rozvoji lidí. Přejmenování často demonstruje odklon od tradičních performance reviews zaměřených na hodnocení, a často bohužel i identifikování lidí, které na základě těchto reviews vyhodíme, směrem k tomu, jak všem v rámci naší organizace dokážeme pomoct identifikovat potenciál a pomoci ho rozvíjet.

Agile HR: Jak hodnotíte zaměstnance?

A jako pokračování Agile HR série se pojďme podívat na hodnocení zaměstnanců, takzvaná performace reviews. V klasických organizacích, kdy manageři určovali, co zaměstnanci dělají, to bylo snadné: Zadám úkol, zkontroluji úkol. Navíc vzhledem k tomu, že svět se zase až tolik neměnil, stačilo plnění úkolů vyhodnocovat ročně. Jak ale hodnotit zaměstnance v agilních týmech?

Agile HR: Jak nabíráte zaměstnance?

Agilní HR začíná být stále častěji skloňovaný termín. Ale protože většina HR nikdy práci v agilních a Scrum týmech nezažila, jen těžko chápou, co je podstatou změny. Tak úplně první je na začátku je recruiting, hiring, nebo prostě nabírání lidí. Jak tedy nabírat zaměstnance do agilních týmů?

Chcete se jít podívat do Agilní firmy?

Tak pro vás mám návrh na výlet :). Pořád se mě na to někdo ptá, kam se máme jít podívat? Ono to hodně záleží, co chcete vidět, že. Ale mě se teď naposledy líbilo v této firmě v Ho Chi Minh City ve Vietnamu.

Pozvánka na konferenci

S tím, jak se Agilní metody stávají mainstreamem, vzniká více a více různých akcí zaměřených na Agilní přístupy. Do oka mi v poslední době padla jednodenní konference Agile2018.cz – pěkná doména, že? kde budu mluvit o Agilním HR.

Vychází kniha Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay

Před časem jsem psala, že mi vyšla knížka The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay. Knihu jsem psala rovnou v angličtině, protože mi přišlo, že něco takového chybí nejen u nás, ale obecně ve Agilní a Scrum komunitě. Mám stále radost, že kniha nadchla Mika Cohna, který ji akceptoval do své signature řady a kniha tak mohla vyjít u velkého nakladatelství Addison-Wesley v USA. No a teď vychází česká verze pod názvem "Skvělý ScrumMaster #ScrumMasterWay".

Na které věci můžete v Agilním prostředí zapomenout

Jsou věci na které věci můžete v Agilním prostředí zapomenout, co myslíte?

Tribe firmu agilní neudělá

Všechny české organizace asi v poslední době napadl virus ‘fake Agile & Scrum’. Jak se virus pozná?

Agilní leader a jeho kompetence

Jak již jsem psala, Agilní Leadership se stává stále častěji skloňovaným termínem. S tím jak si firmy uvědomují, že klíčem k celkovému úspěchu firmy je podpora moderního Leadershipu a rozvoj leaderů v rámci celé organizace, tak začíná další fáze Agilní transformace, která už nemá nic společného s IT, ale s managementem, kulturou a celkovým fungováním organizace. Jaké vlastnosti by tedy moderní Agilní Leader v Agilní organizaci měl mít?

Nejčastější nepochopení Scrumu

Scrum je velmi jednoduchý framework. Bohužel ale není vůbec snadný aplikovat. Je to velká změna myšlení, přístupu, hodnot. Když se půjdete do běžné firmy podívat, tohle asi budou nejčastější nedorozumění, a nepochopení, na které narazíte.

Top 5 bodů co dělá Agilní transformaci úspěšnou

Co dělá Agilní transformaci úspěšnou? Projděte si se mnou top 5 bodů, které jsou klíčem k úspěchu Agilní transformace.

Pozvánka na Agile Prague Conference 2018

Již po osmé se letos koná konference Agile Prague. Přijměte mé pozvání na tuto akci.

Český překlad Scrum Guidu

V rámci české agilní komunity vznikl český překlad Scrum Guidu, tedy ‘Průvodce Scrumem‘. Takže kdyby se vám nechtělo Scrum Guide číst v originále, tohle je poměrně povedená aktuální česká verze,

Business Agility

V poslední době se mimo IT obor často skloňuje termín Business Agility. Co si tedy pod Business Agility představit? Já jsem se tady hodně věnovala Agilním metodám v IT tak, jak se s nimi začínalo. Ale doba se posunula, Agilní metody se osvědčily a tak více a více slyšíme o aplikaci Agile mimo IT, o zapojeni businessu, o aplikaci Agile na úrovni organizace. V kostce tedy Business Agility

Může být banka Agilní?

V podstatě většinou je odpověď že ne. Taková banka má moc peněz a nic ji nenutí se změnit. Proto většina Agilních transformací v bankách končí neúspěchem. Tedy vlastně ani neúspěch to není. Vlastně se jen jaksi vytratí do ztracena a organizace se potichounku polehounku vrátí k původnímu stylu práce. Přečtěte si více o nasazení Agilu v bankovnictví.

Agilní HR – Strategie a role HR v Agilní firmě

Nedávno jsem psala o Agilním HR. Je to jedno z oddělení, která při Agilní transformaci často zůstávají pozadu. Pokud se ale organizace mění a zavádí se novou kulturu a mindset a směřujeme k moderní Agilní firmě, bez změny přístupu k zaměstnancům se taková změna stejně neobejde. Když je totiž HR dobře vedeno, podporuje všechna ostatní oddělení ve firmě a změna mindsetu je tak výrazně snažší. Jaká by teda měla být strategie Human Resources v Agilní firmě

Digitalizace a Agilní svět

Jak se postupně mění technologie, tak se mění i svět kolem nás. Zažité postupy, zvyky, styl práce, business. V této souvislosti se mluví o Digitalizaci (Digitalization), která vše změní. Digitalizace a Agile, ač se to nemusí zdát, patří neodmyslitělně k sobě.

Definition of Done

Přestože Definition of Done (DoD) je velice jednoduchý artefakt Scrumu, spousta týmů s ním zápasí.  V podstatě je to definice toho, co musí splňovat úlohy, abyste je mohli nazvat “hotovými” – tedy “done”. Je to v podstatě takový checklist definující kvalitu, kterou musí všechny úlohy na konci Sprintu splňovat, abychom je mohli považovat za hotové a ukázat je v rámci Sprint Review. Pojďme se tedy na Definition od Done to podívat detailněji.

Jak na škálování Scrumu pro více týmů? Ideální je LeSS Large-Scale Scrum

Když zavádíte či ve firmě používáte Scrum, časem se dostanete do situace, kdy potřebujete aplikovat Scrum na něco většího, a nechat spolupracovat více týmů. Obecně to není nic složitého, ale abyste se v tom neztratili, je vhodné si trochu pomoct nějakým frameworkem. U menší produktové firmy je to pořád relativně snadné. Použijete Scrum ve větším, tedy Large-Scale Scrum (LeSS).

Agilní metody řízení projektů – 10. Zuzana ‘Zuzi’ Šochová.

Desátý díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ je poslední a v něm se věnuji sobě. Dozvíte se něco málo o tom, co dělám, jak pracuji a jak Vám případně mohu pomoci.

Agilní metody řízení projektů – 9. Agilní a Scrum certifikace.

V devátém díle mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se podíváme na Agilní a Scrum certifikace. Na ty, do kterých se vyplatí investovat, pokud chcete na trhu práce zlepšit svojí pozici či plánujete práci v mezinárodním prostředí, anebo vědět, na které se ptát pokud najímáte spolupracovníky do svých Agile a Scrum týmů. Prostě jak říkám jde o Agile a Scrum certifikace, které mají opravdu hodnotu.

Agilní metody řízení projektů – 8. Jak na Agilní transformaci.

V osmém díle mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se zaměřuji na organizaci jako celek. Nebo-li co si představit pod pojmem Agilní transformace, jaké jsou její fáze a jak se firmy transformují na moderní způsoby řízení. Takže jak na Agilní transformaci?

Agilní metody řízení projektů – 7. Agile v marketingu.

Sedmý díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ míří zase jinam a konkrétně na marketing. Marketing je dnes také hodně projektově orientovaný a tak Agile zde má své místo. Dozvíte se tedy, že i marketing může být Agilní. Takže vzhůru na Agile v marketingu.

Agilní metody řízení projektů – 6. Agile v HR.

Šestý díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se věnuje modernímu HR (Human Resources). Zde se dozvíte, jak na moderní HR a personalistiku, což v mém pojetí znamená Agilní HR. Podíváme se, jak se mění přístup k pozicím, náborům nových zaměstnanců a performance review. Takže Agile a Human Resources.

Agilní metody řízení projektů – 5. Agile v IT.

Pátý díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se věnuje IT. Překvapení? Možná trochu jo – Agilní přístup má většina lidí spojen s IT, ale to už dávno neplatí. Business Agility, jeden z buzzwordů co teď hýbe Agilním světem, je toho důkazem. Ale já se zde naopak vracím ke kořenům, kde Agile vznikl. Dozvíte se, jaké jsou praktiky Extreme Programmingu a jak zlepšit práci na IT projektech. Takže Agile v IT.

Agilní metody řízení projektů – 4. Co je to Kanban?

Čtvrtý díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se věnuje Kanbanu, který je po Scrumu asi druhým nejrozšířenějším Agilním přístupem. Dozvíte se co to je Kanban, kde je vhodné ho nasadit a jaké jsou jeho výhody.

Agilní metody řízení projektů – 3. Co je to Scrum?

Třetí díl mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se týká Scrumu, jako nejpopulárnějšího Agilního frameworku. Dozvíte se co to je Scrum, proč je populární a jaké jsou jeho benefity.

Agilní metody řízení projektů – 2. Co je to Agile?

V druhém díle mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se dozvíte, co to je Agile, proč byste se měli chtít stát Agilními a jaké benefity vám to přinese. Takže pojďme se stát Agilními.

Agilní metody řízení projektů – 1. Proč Agile?

Připravila jsem pro vás krátký video seriál o Agilním řízení. V prvním díle této minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se dozvíte, proč klasické metody řízení projektů selhávají a co je důvodem pro nástup Agilních metod.

Design Thinking

Nedávno se mě někdo ptal co má společného Agile a Design Thinking, tak se na to pojďme podívat. Takže co to je Design Thinking

Agilní Leadership bude silné téma nejbližších let

Agilní přístup zažívá v posledních letech boom, v USA a západní Evropě je to už dlouhodobý trend, u nás je situace pomalejší a tento boom k nám přichází se zpožděním. S tím, jak se Agilní metody dostali do mainstreamu, objevují se nové výzvy. Pro další level adopce Agilních metod, je třeba i změna leadershipu a mindsetu na management úrovni. Proto bude Agilní Leadership silným tématem nejbližších let.

Podpořte svého ScrumMastera - kupte mu Vánoční dárek

Začíná čas adventní a blíží se pomalu Vánoce a ze všech možných zdrojů se můžeme dozvědět, jaké dárky pořídit manželovi/manželce, příteli/přítelkyni, rodičům, prarodičům, dětem. Ale na ScrumMastery jako by se zapomnělo, mi tedy přijde. Nikde jsem neviděla tipy na dárky pro ScrumMastery a tak jsem se to rozhodla napravit. Takže pár tipů na Vánoční dárky pro ScrumMastery.

Prostory Agilní firmy

Nedávno jsme pořádali Agilní opencafé v Avastu. Důvodů bylo hned několik. Hledali jsme nové místo na naše setkání, protože Al Cafetero má už napořád zavřeno. Ale hlavně, Avast má budovu, která stále ještě není v Čechách obvyklá, a tak jsme chtěli ukázat Agilní komunitě, jak by mohly prostory Agilní firmy vypadat.

Dnešní změna Scrum Guidu

Dnes proběhla další z dlouho očekávaných změn Scrum Guidu – tedy popisu Scrumu, který všechny kvalitní Scrum certifikační organizace společně uznávají jako základní dokument definující Scrum. Tak se pojďme podívat na změny, které tento update Scrum Guidu přinesl.

Pozice, platy a zpětná vazba v Agilní firmě

Tím, jak se firmy stávají více Agilní a týmově orientované, přestává systém pozic dávat smysl. Pozice totiž lidi škatulkují a uzavírají do konkrétního znalostního sila. A my chceme cross-functional týmy, lidi, kteří se dokáží na věci podívat out of the box. A tak firmy často přicházejí s tím, že pozice prostě nemají. Přijde Vám to příliš radikální? Přečtěte si více o pozicích, platech a zpětné vabě v Agilní firmě.

Jak hledat ScrumMastera

ScrumMasterů je na trhu aktuálně málo. O to méně je těch dobrých. Takže tady je pár tipů, kde hledat dobré ScrumMastery.

Co má ScrumMaster umět

Přemýšleli jste nad tím, co má ScrumMaster umět? Přečtě te si, jak to vidím - co má tedy ScrumMaster umět.

Být transparentní

Být transparentní je jednou z nejtěžších částí Agilního světa. Všichni o tom mluví, ale pak se zeptáte týmu a Product Ownera, jestli zákazníci můžou vidět Backlog. A odpovědí je hrůza v očích. Ne, to by pak věděli, co děláme. A mluvili by nám do toho. Ono být transparentní má totiž dva předpoklady.

Agilní HR

Ještě před pár lety byl software na okraji zájmu. Business přeci žádný software nepotřebuje. A s výjimkou pár výstředních developerů, které firmy zavíraly někam do sklepa, IT nebylo v kurzu. Pak ale přišel internet a celá digitalizace a dnes si bez IT svět neumíme představit. IT projekty se stávají komplexnější a s trochou nadsázky se nedá najít firma, která by IT nepotřebovala jako nedílnou součást svého businessu. IT se dneska stává hlavním motorem businessu a úspěchu firem. A protože v IT světě převládají Agilní přístupy, začínají se tyto metody šířit i do jiných částí firmy jako je marketing, sales, business, ale také management a HR. Všichni potřebují efektivně pracovat v dnešním komplexním, neustále se měnícím světě, být flexibilní a dynamičtí. Jak tedy správně na Agilní Human Resources?

Konference Agile Prague 2017

Mám radost, že se letos již po sedmé koná konference Agile Prague. Takže ve dnech 11.-12. září 2017 se můžete těšit na pořádnou porci Agilních tipů, doporučení a inspirace ve formě přednášek, case studies, workshopů a také nově ve formě koučinkových sezení – v rámci konference pořádáme poprvé i Coaches Clinic. Pojďme s etedy podívat, na co se můžeme letos na Agile Prague těšit.

Chcete být s Agilem úspěšní?

Chcete být s Agilem úspěšní? Pak musíte začít u sebe. Můžete strávit hodiny čekáním na to, až firmu za vás změní někdo jiný, anebo ji začít měnit vy. Agile není o praktikách, ale o změně přístupu. Cílem není stát se Agilními, ale pomocí Agilu dosáhnout svého cíle. Je to jiná filosofie. A dokud vy sami nezačnete být opravdu Agilní, okolí se samo nezmění. Tak jak to, jak být s Agilem úspěšní?

Agile zdaleka není již jen doménou IT

Vše se mění, a i Agilní metody přecházejí do další fáze. Přestávají být jen výstřelkem IT, kde byly jejich kořeny a hledají nová uplatnění v nových odvětvích jako je hardware, sales, marketing, fungování organizace ale i v soukromém životě. Prostě se z nich stává mainstream. Pojďme se podívat na jeden aktuální příklad.

Pět nejčastějších chyb Agilní a Scrum transformace

Přečtěte si můj pohled na pět nejčastějších chyb Agilní a Scrum transformace.

Zuzana Šochová, reprezentantka nové generace žen v IT, byla zvolena do Board of Directors Scrum Alliance

Zuzana Šochová byla jako jediná evropská zástupkyně zvolena novou členkou Board of Directors globální organizace Scrum Alliance. Scrum Allinace je společnost založená v USA a sdružuje celosvětově více než 500 000 certifikovaných IT profesionálů. Scrum Alliance propaguje moderní principy řízení a jejím primárním cílem je umožnit organizacím flexibilně reagovat na dynamiku dnešního globálního business světa. Její motto “Transform the World of Work” nejlépe vystihuje její hlavní misi. Přečtěte si více.

Agilní Leader

Čím více jsou Agilní metody populární, tím více je skloňován termín Agilní Leader a Agilní Leadership. Jak se liší tradiční manager od Agilního leadera? Když jsem dávala dohromady nový kurz Certified Agile Leadershp (CAL), dala jsem dohromady kompetence, které by Agilní leader měl mít – Agile Leader Wheel.

Scrum pro distribuované týmy

Častou otázkou bývá, co s distribuovanými týmy. Takže začněme od začátku.

Kultura Agilní firmy

Kultura je těžko definovatelná. Je to něco nehmotného. Když funguje, ani o ní nevíte. Když nefunguje, spolehlivě vám podrazí nohy. Nedá se snadno změřit, ale dobrá kultura je kritická pro úspěšnost firmy. Tak jaká je kultura Agilní firmy?

Úspěšný ScrumMaster

Tipů, co dělat abyste se stali úspěšným ScrumMasterem je spousta. A spoustu jsem jich popsala ve své knize The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay. Ten nejjednodušší je být konzistentní. Věnovat se svému cíli – postavit ze skupiny lidí výborný tým, který bude self-organized, bude se neustále zlepšovat a posouvat na další a další level. Odolat pokušení vzít to zkratkou a za tým rozhodovat, odstraňovat za ně překážky a říkat jim co mají dělat. Tak jak tedy být Úspěšný ScrumMaster.
 

Agilní a Scrum Transformace

Agilní transformace většinou není vůbec snadná. Agile je jednoduchá filosofie, která do našeho života vrací selský rozum. Scrum jako takový má jen pár pravidel, rolí a artefaktů. Ale to pravé, co dělá Scrum Scrumem, je skryto v pochopení mindsetu, který je jednoduchý když o něm čtete, ale zdaleka není snadný aplikovat. Jak tedy na Agilní a Scrum Transformaci?

Agilní Leadership

Kdysi dávno jsem se snažila přijít na to, co říct leaderům klasických organizací, aby pochopili, o čem je vlastně Agile a Scrum, a co to pro ně znamená. Jak se mají změnit, co mají a nemají dělat. Přesně na to vznikl koncept Agilního Leadership programu, který dnes úspěšně pomáhá firmám stát se moderními, nebo chcete-li opravdu Agilními.

Od koho a jaká Scrum certifikace má opravdu hodnotu

Plánujete získat Scrum certifikaci a nevíte jako? Přečtete si jaká Scrum certikace má opravdu hodnotu,

Nejlepší motivace

Nejlepší motivace, jak již věděli naši předci, je z dobře udělaná práce. V moderním světě na to často zapomínáme a zkoušíme motivovat lidi různými bonusy jako jsou dárky, peníze, růst v kariérním žebříčku. Zdánlivě to může fungovat, ale většina takových motivátorů jsou vlastně “demotivátory“. Jaká je tedy ta "nejlepší" motivace?

Jak řešit chyby ve Scrumu?

Jedním z častých dotazů, které dostávám, je jak řešit ve Scrumu chyby. Je lepší mít separátní tým na chyby a separátní tým na nový development, nebo cross-functional týmy co pracují na tom, co je zrovna potřeba, tedy chybách i nových funkcionalitách. Odpověď je snadná.

Knihu The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay vydalo nakladatelství Addison-Wesley

Začátkem roku 2016 jsme dopsala svoji další knihu The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, kterou jsem si původně vydala sama jako elektronickou publikaci a distribuovala ji pomocí Amazonu ve verzi pro Kindle a následně si nechala vytisknout i papírovou limitovanou full-color edici v omezeném nákladu. Protože kniha byla úspěšná, nakonec vychází pod křídly amerického vydavatelství Addison-Wesley.

Jak naplánovat Sprint bez odhadů?

Jeden z nejčastějších nešvarů Scrum implementací je odhadování tásků v hodinách a jejich následné poměřování vůči kapacitě týmu. Je to krásná myšlenka, ale v praxi je to nesmysl, který trvá zbytečně dlouho a nic nepřináší. Snad jen to, že můžete nakreslit další zbytečnost – Sprint Burndown. Jak to tedy udělat lépe?

Agilní Organizace

Organizace se neustále vyvíjí. V době průmyslové revoluce se svět změnil k nepoznání. Z malých businessů začaly vznikat velké továrny. Bylo potřeba řídit velké množství dělníků a to dalo základy managementu, jak ho známe dnes. Jak se na organizace můžeme tedy dívat?

Sprint Review

Sprint Review je jednoduchý meeting, který ale většina firem nepochopila. Jak se jako Agilní Coach chodím dívat na různé Scrum týmy, nejčastější chybou je, že Sprint Review považují za Sprint nebo Release status. A tak se tenhle zajímavý meeting stává pro spoustu firem noční můrou. Proč si to myslím?

Jak může vypadat Product Backlog – Příklad

Jak tak školím různé kurzy, spousta lidí se ptá, jestli mám někde příklad Product Backlogu. A já nikdy nevím jak jim vysvětlit, že je to snadné a nic složitého na tom není. Můžete začít hned.

Žádný meeting ve Scrumu není klasický status meeting

Víte, že žádný meeting ve Scrumu není klasickým status meetingem? Tak si to pojďte se mnou projít.

Proč je Backlog Refinement aktivita a ne meeting

Backlog Grooming se stal postupně velmi častou praktikou jak udržovat Product Backlog a rozumět jednotlivým User Stories. Týmy takový Backlog Grooming pořádají pravidelně jednou až dvakrát za Sprint, a trvá něco kolem 1-2 hodin. Když se ale podíváte na Scrum Guide, nikde se o takovém meetingu nic nedočtete. Jak tedy zajistit, že máme kvalitní Backlog a rozumíme mu bez Backlog Groomingu? Scrum Guide definuje pro tyto účely průběžně probíhající Backlog Refinement. Proč to není meeting? Protože všechny meetingy, kde musí být celý tým, jsou drahé. A když jsou dlouhé, obvykle nejsou ani moc efektivní.

Akceptační kritéria jsou ze starého neagilního světa

Akceptační kritéria jsou připravená odebrat se do starého železa. Už nejsou potřeba, a upřímně, nikdy to nebyl dobrý nápad.

Konference Agile Prague 2016

Již pošesté se v září koná konference Agile Prague. Můžete se tedy těšit ve dnech 12.-13. září 2016 na spoustu zajímavých přednášek s Agilní tematikou, praktické case-studies a také několik workshopů. Co konkrétně bych doporučila?

Co je to produkt a co projekt

Projekt začíná a končí. Produkt je tady ‘donekonečna‘. Pokračuje dalšími fázemi, rozšiřuje se, mění se. Tak co je to produkt a co projekt?

Kanban nebo Scrum

Na letošní Agile Prague konferenci se vyrojilo mnoho CaseStudies na téma Kanban nebo Scrum. A to mě inspirovalo k napsání toho, co vidím v rámci Agilního Coachingu a workshopů až příliš často. Dalo by se to shrnout větou Scrum nás moc nutí se měnit, stát se Agilními nejen jako tým, ale jako celá organizace. A to je moc práce, tak radši přejdeme na Kanban.

Když už se rozhodnete odhadovat, odhadujte včas

Spousta týmů dělá stejnou chybu. Odhaduje UserStory – položky Backlogu až na Sprint Planningu. Ale to je už pozdě. Jak tedy na to?

Různé přístupy ScrumMastera – ScrumMaster State of Mind model

Jako ScrumMaster můžete aplikovat několik přístupů. Jedním z modelů, který je popisuje, je ScrumMaster State of Mind, který jsem popsala ve své knize „The Great ScrumMaster – #ScrumMasterWay“.

Dynamika změny kultury

Pokaždé, když končím nějaký dlouhodobější Agilní coaching nebo enterprise coaching, mám radost, jak to lidem v té firmě jde. Jak se všichni změnili od doby, kdy jsem tam byla poprvé. Co všechno museli v sobě akceptovat a pochopit, aby takovou změnu udělali. Je to prostě úplně jiná firma. Plná energie a optimismu z toho, že to zvládli a dokážou dál vést sami. Nejsou se vším hotovi, ale jsou ready jít dál sami a změnu přístupu dotáhnout. Asi to je důvod proč mě Agilní coaching a enterprise coaching tak baví. Pokaždé to je jiné, pokaždé má změna kultury jinou dynamiku.

Co dělá ScrumMaster když je tým samoorganizovaný

Dlouho mi vrtala hlavou otázka, co dělá ScrumMaster, když je tým samoorganizovaný. Když totiž přijmeme fakt, že cílem ScrumMastera je ‘nedělat nic‘, tedy že se nemá stát ani asistentkou ani maminkou týmu, ale nechat tým se sám organizovat, je tu problém. Co tedy budu dělat, až se mi to podaří? A protože to byla hodně častá otázka, tady je odpověď.

Agilní Marketing

Už máte Agilní SW část firmy a zajímá vás co dál? Tak můžete začít třeba na marketingu. Agilní Marketing začíná být čím dál tím častěji skloňovaným tématem. Svět se změnil. Je rychlejší, dynamičtější, a vyžaduje zcela jiný přístup k produktu a marketingu. Tak jak na Agilní marketing?

Scaling Agile and Scrum

Poslední dobou se vyrojila spousta různých metod jak škálovat Scrum a Agile proces na prostředí velkých produktů. Takže než se chytíte do sítě různých klasicky smýšlejících organizací, které ve Scalingu konečně našly cestu jak naoko aplikovat Scrum, ale praktiky nemuset měnit, tak se zkuste podívat na zcela Agilní přístup jak na to.

Složitost světa

Trvalo mi to dlouho, ale nakonec jsem se dobrala porozumění Cynefin frameworku. Takže se pojďme podívat, o čem to celé je aneb jak lze složitosti světa lze klasifikovat několika kategoriemi.

Global Scrum Gathering® Prague 2015

Tak máme za sebou Global Scrum Gathering, největší konferenci věnovanou Scrumu, kterou pořádá americká Scrum Alliance. Tentokrat byl Global Scrum Gathering dokonce v Praze ve dnech 16.-18.11.2015. Jaké to bylo být chairem takové velké a úspěšné konference, na které se sejde více než 600 Agilních nadšenců z celého světa?

Nešvary a nepochopení Standup meetingu

Standup meeting je tak jednoduchý, že by se dalo říct, že je zbytečné o něm psát blog. Ale čím víc týmů vidím, tím důležitější mi přijde si to celé zopakovat.

Jak poznat že se tým zlepšuje

Často se mě ptáte, jak poznat, jestli se váš tým zlepšuje. Tak jestli čekáte, že vám poradím něco snadno změřitelného, tak to vás asi zklamu.  Tým se zlepšuje pokaždé v jiné oblasti. To nejde dopředu naplánovat. Na druhou stranu, jak to tedy poznáme?

Spolupráce dělá lepší organizace

Myslím, že jen málo z vás navštívilo Agile2015 konferenci ve Washingtonu a slyšelo tak keynote – James Tamm “Want Better Collaboration? Don’t be so Defensive!”. Myslím, že to byla jedna z nejzajímavějších přednášek, co jsem za poslední dobu slyšela. Pojďme si říct, o čem mluvil.

Co mi dal Organization and Relationship Systems Coaching - ORSC

O tom jak se stát Agilní a kde primárně v Enterprise koučinku vidím využití Organization and Relationship Systems Coachingu – ORSC jsem již psala minule. Aby to nebylo tak obecné, pojďme si ukázat pár příkladů.

Jak vybudovat Agilní organizaci - Organization and Relationship Systems Coaching (ORSC)

Nedávno jsem prošla docela náročným, a to jak časově tak komplexitou, tréninkem Organization and Relationship System Coaching - ORSC. K čemu je to celé dobré? Je dobré vědět, jak posunout firmu na další level.

Konference Agile Prague 2015

Jako každý rok je tu konference Agile Prague. Letos už to bude popáté. Můžete se tedy těšit 14.-15.září 2015 na dva dny plné zajímavých přednášek, case-studies, her a workshopů. Co bych tedy doporučila?

Planning meeeting na 30 minut – část 2

Jak jsme již říkali v minulém článku, celý Planning meeting se komfortně vejde do 30ti minut. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá jeho druhá část.

Planning meeeting na 30 minut – část 1

Často s týmy diskutuji na téma, že Scrum jsou jen samé meetingy. A tak začínám tím, že s nimi projdu, jak mají být jednotlivé meetingy dlouhé. Většinou se zasekneme na Planningu, který byste měli v pohodě zvládnout za 30 minut. Jak na to?

Jak na performance metriky?

Jedním z častých problémů, na které firmy v průběhu Agilní transformace narážejí, je jak řešit performance metriky. Jaké je mé dopručení jsem napsala na blog.

Jako včerejší počasí

Na jednoduchý problém existuje jednoduchá pomoc. Tým neustále overcommituje. Tedy slíbí třeba osm User Stories a dodá jich pět. Další Sprint to samé. Co s tím, jaké je řešení?

Deset let s Agilem

Kdo by to byl řekl, jak ten čas letí. Tuhle jsem si uvědomila, že to je 10 let, co jsem poprvé potkala Agilní metody. Vše se seběhlo rychle a jak už to tak bývá, tak to bylo hodně i dílem náhody. Můj desetiletý příběh v kostce :-)

Kultura Agilní firmy

Existuje spousta více či méně formálních frameworků jak Agile a Scrum aplikovat na úrovni celé firmy. V Agilní komunitě o tom nepanuje shoda a vedou se dlouhé diskuse, který framework je lepší či horší, který je agilnější či scrumovatější. Tak jak tedy na kulturu Agilní firmy?

Jaká je budoucnost Agilu a Scrumu

Před nějakým časem jsme v Praze pořádali setkání se členy boardu Agile Alliance. Byla to pěkná diskuse, která končila otázkou, jaká je budoucnost Agilu.

Backlog Grooming

Také se ptáte k čemu je Backlog Grooming? Cílem tohoto meetingu je zajistit, aby tým rozuměl celému Backlogu. Přečtěte si jak Backlog Grooming může probíhat.

Je Scrum samospasitelný?

Nejhorší ze všeho jsou zkratky. Něco nám nefunguje, třeba dodáváme aplikace zákazníkům pozdě, s chybami a nevíme co s tím. Někde zaslechneme, že existuje nová metodika, jejímž jádrem je jakýsi Scrum. Spasí nás Scrum? Vyřeší všechny naše problémy?

Zavádění Agilních metod a Scrumu do firem

Netrvalo dlouho a je online druhý z naší nové série Agilních rozhovorů s Etneterou. Tentokrát na téma zavádění Agilních metod a Scrumu do firem.

Překlad Agilních termínů

Minulý týden jsem školila Agile a Scrum na Slovensku. Večer jsme diskutovali na téma, jestli se mají výrazy překládat, nebo ne. Co si to myslíte vy? Máte stejný či odlišný názor než já?

CSM - Certified Scrum Master kurz poprvé i v češtině, aneb jak se to stalo

Byla k tomu dlouhá cesta. Někdy před rokem jsem se potkala na Scrum Gatheringu v Indii s Bobem Hartmanem, který zastupoval na konferenci Scrum Allianci. A tím to celé začalo.

Videocast: Agile & Zuzi

Spolu s Etneterou jsme natočili další z řady rozhovorů na téma Agilních metod, Scrum procesu a Kanbanu. Více zde.

Správný Product Owner není úředník

Co by měl dělat správný Product Owner? Správný Product Owner má mít nápad, dokázat ho zformulovat do vize, a tu prodat jak zákazníkům, tak firmě i týmu, který pro něj pracuje. Bohužel ale spousta Product Ownerů je jen úředníky.

Mastering Retrospective

Co bylo v mé přednášce o retrospektivách na ACE v Krakově? Tady je obrázek

Jak vypadá Agilní transformace?

Jak probíhá proces Agilní transformace? je to snadné či to přináší výzzy a úskalí? A jaký je výsledek? To jsem se snažila shrnout v článku Jak vypadá Agilní transformace?

Agile Prague Conference 2014

Jako každý rok pořádáme i letos konferenci Agile Prague. Program je různorodý, na své si přijdou určitě všichni příznivci agilních metod. Nevíte kterou přednášku vybrat? Tady je moje doporučení co nesmíte na konferenci Agile Prague minout.

Agilní Architektura

Jak vypadá Architektura v Agilním týmu? Jak role architekta zapadá do kontextu Scrum procesu a jak se to celé škáluje. Agilní Agrchitektura v kostce.

 

Jsou odhady zbytečné? #NoEstimates

Jestli máte pocit ze to číslo které vzniká odhadem je jen vedlejším produktem dobrá diskuse a kvalitních User Stories, podívejte se na článek Jsou odhady zbytečné? #NoEstimates.

 

Podcast – Agile vs. Scrum

Poslední video ze série Agilních rozhovorů je na téma  Agile vs. Scrum

Jaké to je když vám vyjde kniha

Ano, už je to tak. Napsala jsem knihu Agilní metody řízení projektů. Je to pokud vím první kniha na dané téma v češtině. Takže jestli se vám nechce louskat nic anglicky, Zkuste Agilní metody řízení projektů. A jak kniha vznikla? O tom je více napsáno v článku Jaké to je když vám vyjde kniha.

Certifikace je mrtvá, nechte se certifikovat

Jak je to s certifikacemi Agilních metod a procesu Scrum? Má certifikace smysl či nemá? Vše jsem se snažila shrnout v článku Certifikace je mrtvá, nechte se certifikovat.

Podcast – Agile v Čechách a v zahraničí

Další video ze série Agilních rozhovorů je na téma Agile v Čechách a v zahraničí.

Podcast – Agilní odhady

Další video ze série Agilních rozhovorů je na téma Agilních odhadů.

Podcast – Agilní Retrospektiva

Spolu s Etneterou jsme natočili sérii Agilnich rozhovorů. První téma Agilního rozhovoru je Agilní Retrospektiva.

Výsledky Agilního dotazníku

Podívejte se na výsledky Agilního dotazníku. Co jsou obvyklé praktiky které firmy nejčastěji používají, co jsou obvyklé důvody pro změnu a v čem jsou Agilní metody podle dotazovaných firem lepší.

Jak vybrat Scrum Mastera aneb proč i zkušení Scrum Masteři selhávají v Agilní transformaci

Role Scrum Mastera je pro úspěch týmu klíčová. Tým bude tak dobrý jak dobrého má Scrum Mastera.

Proč máme Product Ownera

O roli Product Ownera toho bylo už napsáno opravdu hodně. Přesto se stále najdou firmy, které nepochopily jeho význam a berou takového člověka jako administrativní sílu. Pojďme se tedy na roli Product Ownera podívat detailněji.

Role testera v agilním týmu

Jedním z nejčastějších problémů, na které týmy při agilní transformaci narazí, je rozdílné vnímání rolí. V tradičním světě máme analytika, vývojáře a testera. V agilním týmu hranice nejsou tak striktní, tak jaká je tedy role testera v agilním týmu?

Shu-Ha-Ri aneb návrat k základům

Jak agilní metody používá stále více lidí, stává se z agilních metod běžná praxe, kterou se ohání kde kdo. Tím pádem vzniká dojem, že to přece nemůže být složité. Vždyť i agilní manifest je vlastně jednoduchý a jasný. Proč je ale často tak nesnadné agilní metody úspěšně nasadit? Je tomu potřeba nejen pozrozumět, ale získat cvik, opakování, dril. Prostě Shu-Ha-Ri.

Archiv blogu

Archiv celého blogu je na stránkách soch.cz/blog