Jurgen Appelo - The Versatile Organization

Jsme potěšeni, že můžeme oznámit, ře se do Prahy vrací Jurgen Appelo, autor populárního Managemet 3.0, se svým zbrusu novým školením The Versatile Organization.

  • Datum: 9.-10. květen 2022
  • Lokace: Praha
  • Jazyk: Anglicky
  • Délka: 16h
  • Early bird cena do 9.4.2022: 890 EUR bez DPH
  • Plná cena do 9.5.2022: 990 EUR bez DPH
  • Registrace >

Další informace >

Školení LeSS - Certified Large-Scale Scrum Practitioner opět v Praze 6.-8. říjen 2021

Jste součástí Scrum týmu a zajímává  vás, jak zavádět Scrum do více týmu, jak řešit škálování Scrumu? Dozvědet se více o realizaci organizačních změn, lean principů, system thinkingu a dalších advanced praktikách?

Pak přijďte na kurz LeSS - Certified Large-Scale Scrum Practitioner, který v Praze ve dnech 6.-8. října 2021 povede Jurgen De Smet, Certified LeSS Trainer. Během tohoto 3 denního školení se dozvíte jak Scrum nasadit do vícetýmového prostředí, lean principy, základy system thinkingu a mnohem více. Školení je v angličtině a registrovat se můžete zde.

Zlevněná early bird cena končí 30 dnů před termínem školení. V případě libovolných dotazů mě kontaktujte. Registrace >

CSPO – Certified Scrum Product Owner kurz v češtině – březen 2021

Pokud pracuje v roli Product Ownera či se na ní chystáte, možná vás zaujme informace, že 
na začátek března 10.-11.3.2021 plánujeme další Certified Scrum Product Owner - CSPO kurz v češtině. Podle aktuální situace školení proběhne buď v Praze a nebo online. Příjďte se dozvědět více o roli a práci Product Ownera a prohloubit si Vaše znalosti jak Scrum a Product Ownership aplikovat v praxi.

Vybrané prezentace

Přehled vybraných přednášek

Hledáte zajímavou přednášku či workshop? Můžete se podívat na videa z některých mých přednášek či na prezentaci a krátký výtah, který následuje.

Keynote: Agilní organizace - Organizace 3.0

Pravidla pro práci se mění. Organizace 3.0 reflektuje Agilní přístup, pochopení tribal leadership modelů a poznání, že moderní organizace se musí řídit zcela jiným způsobem. Stále větší slovo má týmová práce, spolupráce a pozitivní vztahy mezi lidmi. Jestliže se nemůžete adaptovat na nové standardy, zůstanete pozadu. Předchozí organizační struktury a procesy byly odrazem své doby. Organizace 1.0 představovala mentalitu industrializmu, se stabilními hierarchiemi a pravidly podléhajícím fixním pravidlům. Organizace 2.0 upřednostňovala specializaci, procesy a struktury před týmy. Každý se primárně staral o to aby byl lepší než ostaní. A to vše nyní nahrazuje moderní dynamická struktura Organizace 3.0. Přednáška vychází z mojí úspěšné knihy Great ScrumMaster - #ScrumMasterWay.

Dozvíte se jak:

* Poznat různé styly leadershipu, včetně leader-leader a leader-follower

* Navigovat uvnitř jednotlivých stupňů modelu tribal leadershipu

* Pochopit a podporovat pozitivitu v prostředí vaší firmy

* Rozpoznat 4 týmové toxiny a jak se jim bránit

* Fungovat v dynamice Agilní organizace - Organizace 3.0

Organization 3.0 - How to achieve modern Agile organization from Zuzana Sochova
Presented at AgileEE 2016.

Keynote: Agilní Leadership

Svět se stává globální a komplexní a přináší nové výzvy jak organizovat firmy, motivovat týmy a zaměstnance a zůstat konkurenceschopný a inovativní.  Organizace 3.0 reflektuje Agilní přístup, pochopení tribal leadership modelů a poznání, že moderní organizace se musí řídit zcela jiným způsobem.  Změny nelze realizovat jen ve „výrobní“ části, ale ruku v ruce musíme budovat nový Leadership, aneb i řízení musí reflektovat nutné změny. Jednou z odpovědí je budování Agilního Leadershipu a růstu Agilních Leaderů. Jak se liší tradiční manažer od Agilního leadera? Co musí umět? Výborní Agilní Leadeři jsou schopni zvládat komplexitu moderního světa. Dnešní svět není předvídatelný, proto klasické metody řízení, které pochází z tradičního světa, v něm selhávají. Očekávají totiž konzistentní predikovatelné chování. Takový byl svět někdy do roku 1970, než přišla globalizace a internet.

Agilní Leadership je o porozumění toho, co se v tomto dynamicky se měnícím světě děje. Jak k němu má leader přistupovat, jak ho má chápat, jak ho může ovlivnit a směřovat. Pojďme se podívat, jaké role by měl Agilní leader ovládat a jaké vlastnosti by měl mít. 

Agile Leadership - Keynote 2018 from Zuzana (Zuzi) Sochova

Keynote: Great ScrumMaster

Výborných ScrumMasterů moc není. Pokud máte takového ve své firmě, máte větší šanci na úspěch. Bohužel role ScrumMastera se ve většině organizací podceňuje, ale bez perfektního ScrumMastera nebude váš tým nikdy „zářit“, jinými slovy nebude efektivní, samostatný, samoorganizovaný či iniciativní.

Podívejme se na tuto roli a uvidíme, jak výborní ScrumMasteři pracují a jak pomáhají firmě k většímu úspěchu. Není to jednoduchá práce, protože ScrumMaster se musí naučit spoustu konceptů týkajících se týmové práce, systémového myšlení a koučování.

Přednáška vychází z mojí úspěšné knihy Great ScrumMaster - #ScrumMasterWay.

Great ScrumMaster 2018 from Zuzana (Zuzi) Sochova
Prezentováno jako Keynote na Lean and Agile ME Summit Dubai 2018, Agile Daus Moscow 2018, Agile Austria 2017, Agile Slovenia 2015, Agile Tour Belarus 2015 a jako talk na Scrum Gathering Dublin 2017

Komunikace

Komunikace je klíčový aspekt našeho života. Agilní organizace a Scrum týmy mají jako jeden ze základních principů interakci mezi lidmi. Pravdou je, že společný jazyk nezaručuje vzájemné porozumění. Tato přednáška ukazuje typické komunikační vzorce chování a poskytuje překvapivý pohled na to, jak lze komunikaci vylepšit. Přednáška vychází z mojí úspěšné knihy Great ScrumMaster - #ScrumMasterWay.

Communication from Zuzana Sochova

Chef's team

Výjimečné restaurace dosáhli svého postavení primárně díky týmové spolupráce, experimentům a fokusu na zákazníka. Docela Agilní, že?

Podíváme se, jak řídí svůj podnik ti nejlepší z nejlepších šéfkuchařů. Podělím se s vámi o zážitky z fungování výjimečně dobře hodnocených restaurací po celém světě, z nichž některé dokonce dostali Michelinskou hvězdu. Podíváme se, jak v kuchyni spolupracují a co je činí tak výjimečnými. Mluvila jsem s jejich šéfkuchaři, obsluhou a členy týmu. Kupodivu všichni jsou zaměření na spolupráci. Žádný z nich se nebojí experimentovat. Investovali do rozvoje svých lidí a neustále se snaží o zlepšení, s pomocí zpětné vazby. Je to vždy velice intenzivní zážitek. Experimentují, dělají věci jinak než většina ostatních, hledají dokonalost. Ačkoliv produkt je rozdílný, podobnost mezi tím, jak pracujeme v Agilních týmech a jak tyto týmy fungují v restauracích je obrovská a určitě se v mnoha ohledech se můžeme od těchto týmů učit.

Tato přednáška vám přiblíží, jak funguje prostředí výjimečně hodnocených restaurací funguje, aniž byste museli cestovat, čekat do pozdní noci na získání rezervace a v neposlední řadě zaplatit účet. Nemohu s vámi sdílet chuť jídla, ale mohu se s vámi podělit o svá pozorování, fotografie, videa a interview s lidmi, kteří tyto restaurace dovedli k úspěchu. Jídlo je vždy úžasné, ale způsob, jak tato místa fungují je rozhodně ještě zajímavější.

Chef's team from Zuzana (Zuzi) Sochova

Tribes

Není jednoduché být dobrým týmem. Umění tvořit týmy na úrovni organizace jako celku je ale ještě těžší.

Abstrakt

Kniha Tribal Leadership není ve Scrum komunitě příliš známá, ale porozumění tomu jak jednotlivé kmeny fungují je klíčové pro úspěšnou změnu firemní kultury a transformace organizace na Agilní a Scrum přístupy.

Mastering Retrospective

Mastering Retrosective je summaryzace praktik a zkušeností jak dělat úspěšně retrospetivu.

Prezentováno na ACE 2014

Tulming Travel Board Game

Intro

Už jste četli všechno o implementaci metod iterativního vývoje, jako jsou Agile a Scrum?Potřebujete získat odlišný pohled na nejběžnější praktiky a vyzkoušet si principy Agile a Scrum v bezpečném prostředí mimo softwarové engineering? Tady máte jedinečnou šanci toho dosáhnout hraním deskové hry Tulming Travel Game.

Přidejte se k nám a budujte železnice, letiště, přístavy a mnoho dalších věcí v naší nové interaktivní deskové hře Tulming Travel Game. Použijte své znalosti a základní Agilní principy pro uspokojení zákazníků, překonání nejrůznějších překážek a změn, a staňte se mistrem v Tulming Travel Game.

Abstrakt

Hra Tulming Travel Game je interaktivní desková hra, která umožňuje hráčům používat praktiky Agile a Scrum v oblastech mimo vývoj softwaru. Ručně nakreslená mapa, ručně nakreslené karty s městy, přístavy a nejrůznějšími stanicemi poskytuje hráčům všech úrovní vědomostí a zkušeností jedinečný zážitek. Cílem hry je vytvořit virtuální cestovní kancelář, která na základě přání zákazníků spojuje města po celém světě, aby jim umožnila svobodně cestovat a zažít tak spousty zajímavých zážitků. Jako v jiných deskových hrách tu je řada událostí, které buď urychlují, nebo zdržují stavební proces a vytváření náhodnost jaká se vyskytuje v reálném světě.

Hra je ideální učební pomůcka pro pochopení Agilního způsobu uvažování. Zahrnuje kulturu týmové spolupráce a otevřené komunikace. Učení nikdy nebylo tak snadné, rychlé a zábavné.

Tulming Travel Game

Coaching Starter

Praktický workshop na procvičení si základů coachingu. V triádách vyzkoušíte metodu GROW a na závěr si dáme krátkou retrospektivu na to jak to šlo.

Agilní Organizace

Hodně se mluví o implementaci Agile, Scrum a Kanbanu, o tom jak být úspěšný s těmi všemi vývojovými praktikami, ale velmi málo zdrojů hovoří o Agilní organizaci. Jak ji vybudovat a co to doopravdy je.

Agilní organizace není jen o tom, jak používat Scrum nebo Kanban ve vývojových týmech a jak určit priority funkcionalit v závislosti na business value a rychlé zpětné vazbě od zákazníka. Je v tom něco víc, co se aplikuje na úrovni celé organizace. Kupodivu za použití jen několika frameworků může být organizace transformována do agilní společnosti bez ohledu na dosavadní strukturu organizace, mocenské struktury a firemní kulturu.

Dokonce i malé firmy se potýkají s velkými problémy při aplikováníprincipů Agilní organizace. A pro velké korporace je někdy dokonce nemožné si představit, jak by se měla firma změnit. Znamená to, že nepotřebujeme manažery? Jak máme strukturovat naše týmy a oddělení? Máme změnit organizační strukturu na matici nebo obráceně? Jak se máme sami organizovat? Nemůžeme si dovolit chaos, takže co kdybychom všechno to agilní udrželi jen v rámci IT? Tyto a podobné otázky se vyskytují často.

Podle našich zkušeností s transformací jak malých firem, tak velkých koncernů docházíme k závěru, že agilní kultura roste spolu se schopnosti vytvořit dobré týmy. A jelikož tato schopnost je hluboce podceňována a málokdy používána v denní praxi, vyvinuli jsme Tulming framework, který rozšiřuje základy teorie týmů, kombinuje je s agilními principy a používá je k vytvoření agilního mindsetu v organizaci.

Building Agile Organization from Zuzi Sochova
Prezentováno na ALE Bathtub, Scrum Gathering India 2013, Agile Slovenia 2013.

Implementace Agilních metod: Jak na to

Ačkoli konkrétní implementace agilních metod se v jednotlivých organizacích či týmech bude výrazně lišit, patterny, kterými se řídí, jsou univerzální a jdou úspěšně použít v jakémkoli prostředí. Úspěšné nasazení procesu není skryto v samotné metodice, ale musí odpovídat s firemní kultuře. To je něco, co část agilní komunity již zapomněla a většina firem možná ani nikdy nepochopila. Neexistuje žádná přesná kuchařka jak nasadit agilní metody, ale existují určité lepší a snadnější způsoby, jak toho dosáhnout. A také ty, kterým byste se měli raději vyhnout. Jak tedy na to? Poslechněte si příběh, jak takový proces nasazení agilních metod obvykle vypadá.

Agile Implementations: Good and Bad

Prezentováno na GOTO Praha 2011.

Agilní komunikace: Mezi týmy a managery

Prezentováno jako interaktivní přednáška, obvykle s Eduardem Kuncem.

Všichni se shodneme na tom, že komunikace je v dnešní době jedním ze základních předpokladů úspěchu jakéhokoliv projektu, bez ohledu na jeho velikosti či složitost. Během zavádění agilního procesu mnoho týmů a manažerů potřebu komunikace podceňuje a věří, že věci fungují tak jak mají. Z praxe ale víme, že komunikace vázne na mnoha úrovních - manažeři ve skutečnosti nechápou své vývojáře, testery a další geeky, kteří na ovšem zase často neumějí efektivně prodat to, co dělají, zpět managementu. Podobně to funguje mezi prodejem, IT či dokonce i mezi vývojáři a testery.
Faktem zůstává, že stejný jazyk nám ještě nezaručuje vzájemné pochopení. Tato interaktivní přednáška ukáže typické komunikační vzorce a poskytne návod, jak lze komunikaci vylepšit. Doplňující hry zahrnují všechny posluchače, což přispívá k velice živé atmosféře.

Shrnutí:
- Komunikace je důležitá - v agilní firmě více než v jakékoliv jiné. Komunikujeme na denní bázi s kolegy v týmu, s managementem, se zákazníkem. Komunikace už nemůže být něco, co se v tradičním managementu jednoduše nahradilo dokumentací a striktně popsanými procesy. Navíc, Svojí komunikaci musíte uzpůsobit prostředí a situaci.

- V komunikaci často hrajeme stále stejné hry a používáme stejné vzorce. Je jen na vás abyste si vybrali, jak budete reagovat a rozhodli se jestli tyto hry budete hrát.


Prezentováno v různých formách na ALE 2011 Berlín, XPDay Londýn 2011, Agile Praha 2011, XP Scrum User Group NYC, USA, Agile Riga Day 2012 Latvia.

Firemní kultura jako základní kámen agilních metod

Úspěch nasazení agilního procesu není skryt v samotné metodice, ale je přímo závislý na firemní kultuře. To je něco, na co část agilní komunity již zapomněla a většina firem nikdy zcela nepochopila. Moje role jako kouče je připomenout oběma skupinám důležitost kultury, pomoci jim pochopit, jak obrovská změna je může čekat při přechodu na agilní metody. Neexistuje jednoduchá kuchařka, která by vám doporučila jak agilní metody zavést, ale existují některé lepší a snadnější způsoby, jak agilní metody nasadit.

Prezentováno v různých formách na ACE 2010 Krakov, Agile Riga Day 2011.

Koučing pro Scrum Mastery

Přednáška je zaměřená na použití praktických metod koučování v roli Scrum Mastera v prostředí agilní firmy. Co máte jako Scrum Master za nástroje? Jak aplikovat koučovací principy v týmu. Přednáška se zaměřuje na aplikaci tréninkových principů v základních situacích agilního prostředí - kultury samoorganizujících se týmů, postavené na týmové zodpovědnosti a commitmentu.

Summary:
- Jak podpořit samoorganizující tým a poskytnout týmu více možností k výběru, naučit je objevit svou vlastní cestu.
- Jak získat vyšší zodpovědnost v každodenním osobním nasazení, posílit týmovém nasazení a jak převzít zodpovědnost za samotný produkt.
- Jak zlepšit uvědomění si změny a relaxovat v rychle se měnícím prostředí.
- Koučovací principy v malých týmech.
- Koučování ve velkých korporacích.

Agilní a Lean principy v softwarových týmech

AGILNÍ METODY A TZV. „LEAN" PŘÍSTUP SE STÁVAJÍ NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ ŘÍZENÍ A METODIK SOFTWAROVÝCH SPOLEČNOSTÍ.
Základem úspěšné implementace agilních metod a odstranění překážek je pochopení agile & lean principů, pochopení proč tyto metody fungují a jak mohou být přizpůsobeny pro dané podmínky. Ačkoli konkrétní implementace agilních metod se v jednotlivých organizacích či týmech bude výrazně lišit, patterny, kterými se řídí, jsou univerzální a jdou úspěšně použít v jakémkoli prostředí. Úspěšné nasazení procesu není skryto v samotné metodice, ale musí odpovídat s firemní kultuře. To je něco, co část agilní komunity již zapomněla a většina firem možná ani nikdy nepochopila. Neexistuje žádná přesná kuchařka jak nasadit agilní metody, ale existují určité lepší a snadnější způsoby, jak toho dosáhnout. A také ty, kterým byste se měli raději vyhnout. Jak tedy na to? Poslechněte si příběh, jak takový proces nasazení agilních metod obvykle vypadá.
 

Gopas Agile and Lean v softwarových týmech from Zuzana Sochova

Prezentováno na konferenci TechEd-DevCon 2012, Praha