Školení CSM a CSPO prezenčně a v češtině - červen 2022

V červnu 2022 pořádáme další oblíbená školení CSM - Certified ScrumMaster a CSPO - Certified Scrum Product Owner. Obě školení pobeží prezenčně v Praze a budou v češtině. Konkrétně CSM 13.-14. 6. 2022 a CSPO 15.-16. 6. 2022.

Registrace zde >

CAL1 - Certified Agile Leadership (CAL-E+O) - 21.-22.4.2022

Ve dnech 21.-22. dubna 2022 se uskuteční opět certifikační školení Agilního Leadershipu CAL1 - Certified Agile Leadership (CAL-E+O). Pokud chcete vědět, jak se stát leaderem v moderní organizaci, jak budovat Agilní organizaci, jak aplikovat Agilní přítup nejen uvnitř týmu, ale na organizaci jako celek je toto školení přesně pro Vás. Školení je zakončeno certifikací od americké Scrum Alliance, bude v angličtině a realizováno online.

Registrace zde, v případě dotazů se kdykoli ozvěte.

Školení A-CSPO - Advanced Certified Scrum Product Owner v angličtině ve dnech 11.-12.4.2022

Získáním certifikace CSPO - Certified Scrum Product Owner vzdělávací cesta product Ownera nemusí skončit. Chcete se dovědět více o agilním product ownerhipu? Tak přesně pro vás je školení A-CSPO Advanced Certified Product Owner, kde toto rozebírat a vysvětlovat.

Dvoudenní kurz A-CPO Advanced Certified Product Owner bude již ve dnech 11.-12. dubna 2022 a je plánován v angličtině a online. Registrovat na kurz se můžete zde a zlevněná early bird cena je dostupná do 30 dnů před školením. V případě dotazů mne kontaktujte.

CSP-SM Certified Scrum Professional: ScrumMaster kurz

CSP-SMCSP-SM - Certified Scrum Professional - ScrumMaster kurz - je součástí programu The Great ScrumMaster Academy. Školeni je vedeno certifikovanými trenéry CST od Scrum Alliance a určitě bude pro vás přínosné.

Není to žádný nudný workshop plný powerpointových prezentací, je to interaktivní školení založené na facilitaci a koučinku na systémové úrovni se zaměřením na celou organizaci. Je plné simulací, koncerzací a sdílení realných zkušeností

Narozdíl od online programů, zde potkáte reálné účastníky, kteří jsou jako vy na cestě stát se Skvělým ScrumMasterem. Naleznete zde kolegy, kteří vám budou oporou i po zkončení školení, protože tento workshop je jen počátkem sdílení zkušeností. Účastníci se seskupí do tzv. coaching circles, kde se budou vzájemně podporovat a pomádat si na jejich cestě ke Skvělému ScrumMasterovi. 

Registrujte se

Podívejte se na aktuálně vypsané termíny

 • 29 000 Kč / 1470 EUR bez DPH

 • 27 000 Kč / 1270 EUR bez DPH při závazné registraci alespoň 30 dní před termínem

 • 2 dny, 9:00 - 17:00

Tento kurz je primárně určen jako pokračování Certified Advanced ScrumMasters (A-CSM)

Detaily

Being a great ScrumMaster is a journey. We will build on top of your Agile mindset, and Scrum experience and help you to skyrocket the success by building great high-performing teams and communities.

sochova.com classes

The 2 days workshop is practical advanced training in Agile coaching, Agile facilitation techniques and servant leadership approach on situations brought by participants. You will work in self-organizing teams, supporting each other on your journey, sharing experiences and hints. 

Most importantly, by receiving the CSP-SM certification, you will improve your implementation of Agile and Scrum in the workplace and be able to support agility at the organizational level, build the communities and become a servant leader. Comparing to the A-CSM - Advanced Certified ScrumMaster, the CSP-SM - Certified Scrum Professional ScrumMaster goes deeper into the scenarios and wider the focus to the entire organization. 

ScrumMaster antipaterns

 • Facilitate dialogue between the Managers, different departments, Product Owner, team members, customers, stakeholders.
 • Practice a servant leader approach, form communities, build leaders around you.
 • Build sustainable Agile and Scrum at all levels of the #ScrumMasterWay concept
 • Help your company adopt Agile and Scrum and support executives committed to Agile values.
 • Start new Scrum teams, understand team dynamics
 • Understand agility at the organizational level, and be able to evaluate different scaling options. 
 • Extend the impact of Scrum throughout the organization.
 • Be able to motivate people for a change, understand the company culture as an enabler for successful agile transformation.
 • Leverage your learning to gain recognition and status as the local Agile expert in your company.

As one part of the Learning objectives is focusing to the service to the Product Owner, it is highly recommended to have a CSPO – Certified Scrum Product Owner certification or similar good understanding of the Product Owner role.

Who Should Attend

This course is specifically designed for active Certified Advanced ScrumMasters (A-CSM) who have at least two years of experience in the ScrumMaster role. Come prepared to share your knowledge and experience and learn from the experiences of your peers and the facilitator. 

Certifikace

Anyone is welcome to take this course, however, pre-requisites to receive your Certified Scrum Professional - ScrumMaster Certification (CSP-SM) are:

sochova.com classesBEFORE THE CLASS:

 • Do the pre-class preparation (depending on your experience and knowledge anything between a few hours and a few days).

DURING THE CLASS:

 • Demonstrate your readiness of the CSP-SM learning objectives during practical simulations, which are going to be validated by the trainer

ADDITIONAL TO GET CERTIFICATION:

 • Have at least two years of work experience specific to the ScrumMaster role logged it at your Scrum Alliance profile (within the past five years).
 • Hold an active Certified ScrumMaster (A-CSM) certification with the Scrum Alliance. 

NOTE: You may take the CSP-SM course at any time after completing your A-CSM certification, but must have at least 24 months of Scrum Master experience logged into your Scrum Alliance profile before you can receive your CSP-SM certification.

While this class may be taken by anyone, the CSP-SM will not be issued until all of the above listed criteria are met.

Agenda

The CSP-SM agenda is defined by CSP-SM Learning Objectives which fall into the following categories:

 • Lean, Agile, and Scrum
 • Scrum Master Core Competencies, Agile Facilitation, Agile Coaching
 • Service to the Development Team, Product Owner, and Organization
 • Scrum Mastery

To get the most out of the two days, make sure you reviewed the CSP-SM Learning Objectives before the class and are ready to identify areas where you need to focus.

Objednání kurzů a registrace na vypsané kurzy

Detaily o kurzech - Agile, Lean, Scrum, Kanban

Pro možnost individuálních kurzů, školení a workshopů dle Vašich požadavků mě kontaktujte.

Přihlašte se na aktuálně vypsané kurzy.