Školení LeSS - Certified Large-Scale Scrum Practitioner - Praha, 17.-19. října 2023

V říjnu 2023 se do Prahy opět chystá Jurgen De Smet. aby zde ve dnech 17.-19. 10. 2023 realizoval své školení "LeSS - Certified Large-Scale Scrum Practitioner". 

Pokud jste součástí Scrum týmu a zajímává  vás, jak zavádět Scrum do více týmu, jak řešit škálování Scrumu? Dozvědet se více o realizaci organizačních změn, lean principů, system thinkingu a dalších advanced praktikách? Pak toto toto školení je právě pro vás. 

Školení je v angličtině, v přezenční podobě a registrovat se můžete zde.

Školení je potvrzené!

CSM a CSPO školení - prezenčně a česky - Bratislava, září 2023

Po delší době se uskuteční školení CSM - Certified ScrumMaster a CSPO - Certified Scrum Product Owner školení v Bratislavě (Slovensko). Školení bude prezenční a v češtině.

CSM poběží ve dnech 26.-27. 9. 2023 a CSPO ve dnech 28. - 29. 9. 2023.

Těším se na vaši účast, registrace zde a do 30 dnů před termínem platí zlevněná early bird cena. 

Školení: Certified Org Topologies Practitioner, Level 1 (COTP-1) - Praha, září 2023

Datum: 14-15 září 2023

Délka: 2 dny

Early bird cena: 23 000 CZK bez DPH při registraci do 30 dnů před školením

Plná cena: 28 000 CZK bez PDH při pozdější registraci

Místo: Praha, Česká republika

Jazyk: Anglicky

Školení vedou Alexey Krivitsky, CST a Roland Flemm, PST.

Detaily ke školení (v angličtině) >>

CSP-SM Certified Scrum Professional: ScrumMaster kurz

CSP-SMCSP-SM - Certified Scrum Professional - ScrumMaster kurz - je součástí programu The Great ScrumMaster Academy. Školeni je vedeno certifikovanými trenéry CST od Scrum Alliance a určitě bude pro vás přínosné.

Není to žádný nudný workshop plný powerpointových prezentací, je to interaktivní školení založené na facilitaci a koučinku na systémové úrovni se zaměřením na celou organizaci. Je plné simulací, koncerzací a sdílení realných zkušeností

Narozdíl od online programů, zde potkáte reálné účastníky, kteří jsou jako vy na cestě stát se Skvělým ScrumMasterem. Naleznete zde kolegy, kteří vám budou oporou i po zkončení školení, protože tento workshop je jen počátkem sdílení zkušeností. Účastníci se seskupí do tzv. coaching circles, kde se budou vzájemně podporovat a pomádat si na jejich cestě ke Skvělému ScrumMasterovi. 

Registrujte se

Podívejte se na aktuálně vypsané termíny

 • 31 000 Kč / 1470 EUR bez DPH

 • 28 000 Kč / 1270 EUR bez DPH při závazné registraci alespoň 30 dní před termínem

 • 2 dny, 9:00 - 17:00

Tento kurz je primárně určen jako pokračování Certified Advanced ScrumMasters (A-CSM)

Detaily

Being a great ScrumMaster is a journey. We will build on top of your Agile mindset, and Scrum experience and help you to skyrocket the success by building great high-performing teams and communities.

sochova.com classes

The 2 days workshop is practical advanced training in Agile coaching, Agile facilitation techniques and servant leadership approach on situations brought by participants. You will work in self-organizing teams, supporting each other on your journey, sharing experiences and hints. 

Most importantly, by receiving the CSP-SM certification, you will improve your implementation of Agile and Scrum in the workplace and be able to support agility at the organizational level, build the communities and become a servant leader. Comparing to the A-CSM - Advanced Certified ScrumMaster, the CSP-SM - Certified Scrum Professional ScrumMaster goes deeper into the scenarios and wider the focus to the entire organization. 

ScrumMaster antipaterns

 • Facilitate dialogue between the Managers, different departments, Product Owner, team members, customers, stakeholders.
 • Practice a servant leader approach, form communities, build leaders around you.
 • Build sustainable Agile and Scrum at all levels of the #ScrumMasterWay concept
 • Help your company adopt Agile and Scrum and support executives committed to Agile values.
 • Start new Scrum teams, understand team dynamics
 • Understand agility at the organizational level, and be able to evaluate different scaling options. 
 • Extend the impact of Scrum throughout the organization.
 • Be able to motivate people for a change, understand the company culture as an enabler for successful agile transformation.
 • Leverage your learning to gain recognition and status as the local Agile expert in your company.

As one part of the Learning objectives is focusing to the service to the Product Owner, it is highly recommended to have a CSPO – Certified Scrum Product Owner certification or similar good understanding of the Product Owner role.

Who Should Attend

This course is specifically designed for active Certified Advanced ScrumMasters (A-CSM) who have at least two years of experience in the ScrumMaster role. Come prepared to share your knowledge and experience and learn from the experiences of your peers and the facilitator. 

Certifikace

Anyone is welcome to take this course, however, pre-requisites to receive your Certified Scrum Professional - ScrumMaster Certification (CSP-SM) are:

sochova.com classesBEFORE THE CLASS:

 • Do the pre-class preparation (depending on your experience and knowledge anything between a few hours and a few days).

DURING THE CLASS:

 • Demonstrate your readiness of the CSP-SM learning objectives during practical simulations, which are going to be validated by the trainer

ADDITIONAL TO GET CERTIFICATION:

 • Have at least two years of work experience specific to the ScrumMaster role logged it at your Scrum Alliance profile (within the past five years).
 • Hold an active Certified ScrumMaster (A-CSM) certification with the Scrum Alliance. 

NOTE: You may take the CSP-SM course at any time after completing your A-CSM certification, but must have at least 24 months of Scrum Master experience logged into your Scrum Alliance profile before you can receive your CSP-SM certification.

While this class may be taken by anyone, the CSP-SM will not be issued until all of the above listed criteria are met.

Agenda

The CSP-SM agenda is defined by CSP-SM Learning Objectives which fall into the following categories:

 • Lean, Agile, and Scrum
 • Scrum Master Core Competencies, Agile Facilitation, Agile Coaching
 • Service to the Development Team, Product Owner, and Organization
 • Scrum Mastery

To get the most out of the two days, make sure you reviewed the CSP-SM Learning Objectives before the class and are ready to identify areas where you need to focus.

Objednání kurzů a registrace na vypsané kurzy

Detaily o kurzech - Agile, Lean, Scrum, Kanban

Pro možnost individuálních kurzů, školení a workshopů dle Vašich požadavků mě kontaktujte.

Přihlašte se na aktuálně vypsané kurzy.