Školení LeSS - Certified Large-Scale Scrum Practitioner opět v Praze 11-13. duben 2018

Do Prahy opět přijíždí Jurgen De Smet, certifikovaný LeSS trenér, aby zde odškolil kurz LeSS - Certified Large-Scale Scrum Practitioner. Termín 11-13. duben 2018, místo Praha. Na tomto 3 denním kurzu se dozvíte opravdu hodně advanced technik a přístupů jak na Scrum, scaling (tedy škalování), lean thinking, system thinking, product pownership, Huge Scrum a mnoho dalšího. Na kurz se můžete registrovat zde.

CSPO – Certified Scrum Product Owner kurz v Praze – březen 2018

Na začátek března 1.-2.3.2018 plánujeme Certified Scrum Product Owner CSPO kurz v Praze. Kurz je primárně plánován v angličtině. Objednáte-li závazně kurz do 1.2.2018, získáte zvýhodněnou early bird cenu.

Blog

Agilní metody řízení projektů – 2. Co je to Agile?

V druhém díle mé video minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se dozvíte, co to je Agile, proč byste se měli chtít stát Agilními a jaké benefity vám to přinese. Takže pojďme se stát Agilními.

Agilní metody řízení projektů – 1. Proč Agile?

Připravila jsem pro vás krátký video seriál o Agilním řízení. V prvním díle této minisérie “Agilní metody řízeni projektů“ se dozvíte, proč klasické metody řízení projektů selhávají a co je důvodem pro nástup Agilních metod.

Design Thinking

Nedávno se mě někdo ptal co má společného Agile a Design Thinking, tak se na to pojďme podívat. Takže co to je Design Thinking

Agilní Leadership bude silné téma nejbližších let

Agilní přístup zažívá v posledních letech boom, v USA a západní Evropě je to už dlouhodobý trend, u nás je situace pomalejší a tento boom k nám přichází se zpožděním. S tím, jak se Agilní metody dostali do mainstreamu, objevují se nové výzvy. Pro další level adopce Agilních metod, je třeba i změna leadershipu a mindsetu na management úrovni. Proto bude Agilní Leadership silným tématem nejbližších let.

Podpořte svého ScrumMastera - kupte mu Vánoční dárek

Začíná čas adventní a blíží se pomalu Vánoce a ze všech možných zdrojů se můžeme dozvědět, jaké dárky pořídit manželovi/manželce, příteli/přítelkyni, rodičům, prarodičům, dětem. Ale na ScrumMastery jako by se zapomnělo, mi tedy přijde. Nikde jsem neviděla tipy na dárky pro ScrumMastery a tak jsem se to rozhodla napravit. Takže pár tipů na Vánoční dárky pro ScrumMastery.

Prostory Agilní firmy

Nedávno jsme pořádali Agilní opencafé v Avastu. Důvodů bylo hned několik. Hledali jsme nové místo na naše setkání, protože Al Cafetero má už napořád zavřeno. Ale hlavně, Avast má budovu, která stále ještě není v Čechách obvyklá, a tak jsme chtěli ukázat Agilní komunitě, jak by mohly prostory Agilní firmy vypadat.

Dnešní změna Scrum Guidu

Dnes proběhla další z dlouho očekávaných změn Scrum Guidu – tedy popisu Scrumu, který všechny kvalitní Scrum certifikační organizace společně uznávají jako základní dokument definující Scrum. Tak se pojďme podívat na změny, které tento update Scrum Guidu přinesl.

Pozice, platy a zpětná vazba v Agilní firmě

Tím, jak se firmy stávají více Agilní a týmově orientované, přestává systém pozic dávat smysl. Pozice totiž lidi škatulkují a uzavírají do konkrétního znalostního sila. A my chceme cross-functional týmy, lidi, kteří se dokáží na věci podívat out of the box. A tak firmy často přicházejí s tím, že pozice prostě nemají. Přijde Vám to příliš radikální? Přečtěte si více o pozicích, platech a zpětné vabě v Agilní firmě.

Jak hledat ScrumMastera

ScrumMasterů je na trhu aktuálně málo. O to méně je těch dobrých. Takže tady je pár tipů, kde hledat dobré ScrumMastery.

Co má ScrumMaster umět

Přemýšleli jste nad tím, co má ScrumMaster umět? Přečtě te si, jak to vidím - co má tedy ScrumMaster umět.

Být transparentní

Být transparentní je jednou z nejtěžších částí Agilního světa. Všichni o tom mluví, ale pak se zeptáte týmu a Product Ownera, jestli zákazníci můžou vidět Backlog. A odpovědí je hrůza v očích. Ne, to by pak věděli, co děláme. A mluvili by nám do toho. Ono být transparentní má totiž dva předpoklady.

Agilní HR

Ještě před pár lety byl software na okraji zájmu. Business přeci žádný software nepotřebuje. A s výjimkou pár výstředních developerů, které firmy zavíraly někam do sklepa, IT nebylo v kurzu. Pak ale přišel internet a celá digitalizace a dnes si bez IT svět neumíme představit. IT projekty se stávají komplexnější a s trochou nadsázky se nedá najít firma, která by IT nepotřebovala jako nedílnou součást svého businessu. IT se dneska stává hlavním motorem businessu a úspěchu firem. A protože v IT světě převládají Agilní přístupy, začínají se tyto metody šířit i do jiných částí firmy jako je marketing, sales, business, ale také management a HR. Všichni potřebují efektivně pracovat v dnešním komplexním, neustále se měnícím světě, být flexibilní a dynamičtí. Jak tedy správně na Agilní Human Resources?

Konference Agile Prague 2017

Mám radost, že se letos již po sedmé koná konference Agile Prague. Takže ve dnech 11.-12. září 2017 se můžete těšit na pořádnou porci Agilních tipů, doporučení a inspirace ve formě přednášek, case studies, workshopů a také nově ve formě koučinkových sezení – v rámci konference pořádáme poprvé i Coaches Clinic. Pojďme s etedy podívat, na co se můžeme letos na Agile Prague těšit.

Chcete být s Agilem úspěšní?

Chcete být s Agilem úspěšní? Pak musíte začít u sebe. Můžete strávit hodiny čekáním na to, až firmu za vás změní někdo jiný, anebo ji začít měnit vy. Agile není o praktikách, ale o změně přístupu. Cílem není stát se Agilními, ale pomocí Agilu dosáhnout svého cíle. Je to jiná filosofie. A dokud vy sami nezačnete být opravdu Agilní, okolí se samo nezmění. Tak jak to, jak být s Agilem úspěšní?

Agile zdaleka není již jen doménou IT

Vše se mění, a i Agilní metody přecházejí do další fáze. Přestávají být jen výstřelkem IT, kde byly jejich kořeny a hledají nová uplatnění v nových odvětvích jako je hardware, sales, marketing, fungování organizace ale i v soukromém životě. Prostě se z nich stává mainstream. Pojďme se podívat na jeden aktuální příklad.

Pět nejčastějších chyb Agilní a Scrum transformace

Přečtěte si můj pohled na pět nejčastějších chyb Agilní a Scrum transformace.

Zuzana Šochová, reprezentantka nové generace žen v IT, byla zvolena do Board of Directors Scrum Alliance

Zuzana Šochová byla jako jediná evropská zástupkyně zvolena novou členkou Board of Directors globální organizace Scrum Alliance. Scrum Allinace je společnost založená v USA a sdružuje celosvětově více než 500 000 certifikovaných IT profesionálů. Scrum Alliance propaguje moderní principy řízení a jejím primárním cílem je umožnit organizacím flexibilně reagovat na dynamiku dnešního globálního business světa. Její motto “Transform the World of Work” nejlépe vystihuje její hlavní misi. Přečtěte si více.

Agilní Leader

Čím více jsou Agilní metody populární, tím více je skloňován termín Agilní Leader a Agilní Leadership. Jak se liší tradiční manager od Agilního leadera? Když jsem dávala dohromady nový kurz Certified Agile Leadershp (CAL), dala jsem dohromady kompetence, které by Agilní leader měl mít – Agile Leader Wheel.

Scrum pro distribuované týmy

Častou otázkou bývá, co s distribuovanými týmy. Takže začněme od začátku.

Kultura Agilní firmy

Kultura je těžko definovatelná. Je to něco nehmotného. Když funguje, ani o ní nevíte. Když nefunguje, spolehlivě vám podrazí nohy. Nedá se snadno změřit, ale dobrá kultura je kritická pro úspěšnost firmy. Tak jaká je kultura Agilní firmy?

Úspěšný ScrumMaster

Tipů, co dělat abyste se stali úspěšným ScrumMasterem je spousta. A spoustu jsem jich popsala ve své knize The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay. Ten nejjednodušší je být konzistentní. Věnovat se svému cíli – postavit ze skupiny lidí výborný tým, který bude self-organized, bude se neustále zlepšovat a posouvat na další a další level. Odolat pokušení vzít to zkratkou a za tým rozhodovat, odstraňovat za ně překážky a říkat jim co mají dělat. Tak jak tedy být Úspěšný ScrumMaster.
 

Agilní a Scrum Transformace

Agilní transformace většinou není vůbec snadná. Agile je jednoduchá filosofie, která do našeho života vrací selský rozum. Scrum jako takový má jen pár pravidel, rolí a artefaktů. Ale to pravé, co dělá Scrum Scrumem, je skryto v pochopení mindsetu, který je jednoduchý když o něm čtete, ale zdaleka není snadný aplikovat. Jak tedy na Agilní a Scrum Transformaci?

Agilní Leadership

Kdysi dávno jsem se snažila přijít na to, co říct leaderům klasických organizací, aby pochopili, o čem je vlastně Agile a Scrum, a co to pro ně znamená. Jak se mají změnit, co mají a nemají dělat. Přesně na to vznikl koncept Agilního Leadership programu, který dnes úspěšně pomáhá firmám stát se moderními, nebo chcete-li opravdu Agilními.

Od koho a jaká Scrum certifikace má opravdu hodnotu

Plánujete získat Scrum certifikaci a nevíte jako? Přečtete si jaká Scrum certikace má opravdu hodnotu,

Nejlepší motivace

Nejlepší motivace, jak již věděli naši předci, je z dobře udělaná práce. V moderním světě na to často zapomínáme a zkoušíme motivovat lidi různými bonusy jako jsou dárky, peníze, růst v kariérním žebříčku. Zdánlivě to může fungovat, ale většina takových motivátorů jsou vlastně “demotivátory“. Jaká je tedy ta "nejlepší" motivace?

Jak řešit chyby ve Scrumu?

Jedním z častých dotazů, které dostávám, je jak řešit ve Scrumu chyby. Je lepší mít separátní tým na chyby a separátní tým na nový development, nebo cross-functional týmy co pracují na tom, co je zrovna potřeba, tedy chybách i nových funkcionalitách. Odpověď je snadná.

Knihu The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay vydalo nakladatelství Addison-Wesley

Začátkem roku 2016 jsme dopsala svoji další knihu The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, kterou jsem si původně vydala sama jako elektronickou publikaci a distribuovala ji pomocí Amazonu ve verzi pro Kindle a následně si nechala vytisknout i papírovou limitovanou full-color edici v omezeném nákladu. Protože kniha byla úspěšná, nakonec vychází pod křídly amerického vydavatelství Addison-Wesley.

Jak naplánovat Sprint bez odhadů?

Jeden z nejčastějších nešvarů Scrum implementací je odhadování tásků v hodinách a jejich následné poměřování vůči kapacitě týmu. Je to krásná myšlenka, ale v praxi je to nesmysl, který trvá zbytečně dlouho a nic nepřináší. Snad jen to, že můžete nakreslit další zbytečnost – Sprint Burndown. Jak to tedy udělat lépe?

Agilní Organizace

Organizace se neustále vyvíjí. V době průmyslové revoluce se svět změnil k nepoznání. Z malých businessů začaly vznikat velké továrny. Bylo potřeba řídit velké množství dělníků a to dalo základy managementu, jak ho známe dnes. Jak se na organizace můžeme tedy dívat?

Sprint Review

Sprint Review je jednoduchý meeting, který ale většina firem nepochopila. Jak se jako Agilní Coach chodím dívat na různé Scrum týmy, nejčastější chybou je, že Sprint Review považují za Sprint nebo Release status. A tak se tenhle zajímavý meeting stává pro spoustu firem noční můrou. Proč si to myslím?

Jak může vypadat Product Backlog – Příklad

Jak tak školím různé kurzy, spousta lidí se ptá, jestli mám někde příklad Product Backlogu. A já nikdy nevím jak jim vysvětlit, že je to snadné a nic složitého na tom není. Můžete začít hned.

Žádný meeting ve Scrumu není klasický status meeting

Víte, že žádný meeting ve Scrumu není klasickým status meetingem? Tak si to pojďte se mnou projít.

Proč je Backlog Refinement aktivita a ne meeting

Backlog Grooming se stal postupně velmi častou praktikou jak udržovat Product Backlog a rozumět jednotlivým User Stories. Týmy takový Backlog Grooming pořádají pravidelně jednou až dvakrát za Sprint, a trvá něco kolem 1-2 hodin. Když se ale podíváte na Scrum Guide, nikde se o takovém meetingu nic nedočtete. Jak tedy zajistit, že máme kvalitní Backlog a rozumíme mu bez Backlog Groomingu? Scrum Guide definuje pro tyto účely průběžně probíhající Backlog Refinement. Proč to není meeting? Protože všechny meetingy, kde musí být celý tým, jsou drahé. A když jsou dlouhé, obvykle nejsou ani moc efektivní.

Akceptační kritéria jsou ze starého neagilního světa

Akceptační kritéria jsou připravená odebrat se do starého železa. Už nejsou potřeba, a upřímně, nikdy to nebyl dobrý nápad.

Konference Agile Prague 2016

Již pošesté se v září koná konference Agile Prague. Můžete se tedy těšit ve dnech 12.-13. září 2016 na spoustu zajímavých přednášek s Agilní tematikou, praktické case-studies a také několik workshopů. Co konkrétně bych doporučila?

Co je to produkt a co projekt

Projekt začíná a končí. Produkt je tady ‘donekonečna‘. Pokračuje dalšími fázemi, rozšiřuje se, mění se. Tak co je to produkt a co projekt?

Kanban nebo Scrum

Na letošní Agile Prague konferenci se vyrojilo mnoho CaseStudies na téma Kanban nebo Scrum. A to mě inspirovalo k napsání toho, co vidím v rámci Agilního Coachingu a workshopů až příliš často. Dalo by se to shrnout větou Scrum nás moc nutí se měnit, stát se Agilními nejen jako tým, ale jako celá organizace. A to je moc práce, tak radši přejdeme na Kanban.

Když už se rozhodnete odhadovat, odhadujte včas

Spousta týmů dělá stejnou chybu. Odhaduje UserStory – položky Backlogu až na Sprint Planningu. Ale to je už pozdě. Jak tedy na to?

Různé přístupy ScrumMastera – ScrumMaster State of Mind model

Jako ScrumMaster můžete aplikovat několik přístupů. Jedním z modelů, který je popisuje, je ScrumMaster State of Mind, který jsem popsala ve své knize „The Great ScrumMaster – #ScrumMasterWay“.

Dynamika změny kultury

Pokaždé, když končím nějaký dlouhodobější Agilní coaching nebo enterprise coaching, mám radost, jak to lidem v té firmě jde. Jak se všichni změnili od doby, kdy jsem tam byla poprvé. Co všechno museli v sobě akceptovat a pochopit, aby takovou změnu udělali. Je to prostě úplně jiná firma. Plná energie a optimismu z toho, že to zvládli a dokážou dál vést sami. Nejsou se vším hotovi, ale jsou ready jít dál sami a změnu přístupu dotáhnout. Asi to je důvod proč mě Agilní coaching a enterprise coaching tak baví. Pokaždé to je jiné, pokaždé má změna kultury jinou dynamiku.

Co dělá ScrumMaster když je tým samoorganizovaný

Dlouho mi vrtala hlavou otázka, co dělá ScrumMaster, když je tým samoorganizovaný. Když totiž přijmeme fakt, že cílem ScrumMastera je ‘nedělat nic‘, tedy že se nemá stát ani asistentkou ani maminkou týmu, ale nechat tým se sám organizovat, je tu problém. Co tedy budu dělat, až se mi to podaří? A protože to byla hodně častá otázka, tady je odpověď.

Agilní Marketing

Už máte Agilní SW část firmy a zajímá vás co dál? Tak můžete začít třeba na marketingu. Agilní Marketing začíná být čím dál tím častěji skloňovaným tématem. Svět se změnil. Je rychlejší, dynamičtější, a vyžaduje zcela jiný přístup k produktu a marketingu. Tak jak na Agilní marketing?

Scaling Agile and Scrum

Poslední dobou se vyrojila spousta různých metod jak škálovat Scrum a Agile proces na prostředí velkých produktů. Takže než se chytíte do sítě různých klasicky smýšlejících organizací, které ve Scalingu konečně našly cestu jak naoko aplikovat Scrum, ale praktiky nemuset měnit, tak se zkuste podívat na zcela Agilní přístup jak na to.

Složitost světa

Trvalo mi to dlouho, ale nakonec jsem se dobrala porozumění Cynefin frameworku. Takže se pojďme podívat, o čem to celé je aneb jak lze složitosti světa lze klasifikovat několika kategoriemi.

Global Scrum Gathering® Prague 2015

Tak máme za sebou Global Scrum Gathering, největší konferenci věnovanou Scrumu, kterou pořádá americká Scrum Alliance. Tentokrat byl Global Scrum Gathering dokonce v Praze ve dnech 16.-18.11.2015. Jaké to bylo být chairem takové velké a úspěšné konference, na které se sejde více než 600 Agilních nadšenců z celého světa?

Nešvary a nepochopení Standup meetingu

Standup meeting je tak jednoduchý, že by se dalo říct, že je zbytečné o něm psát blog. Ale čím víc týmů vidím, tím důležitější mi přijde si to celé zopakovat.

Jak poznat že se tým zlepšuje

Často se mě ptáte, jak poznat, jestli se váš tým zlepšuje. Tak jestli čekáte, že vám poradím něco snadno změřitelného, tak to vás asi zklamu.  Tým se zlepšuje pokaždé v jiné oblasti. To nejde dopředu naplánovat. Na druhou stranu, jak to tedy poznáme?

Spolupráce dělá lepší organizace

Myslím, že jen málo z vás navštívilo Agile2015 konferenci ve Washingtonu a slyšelo tak keynote – James Tamm “Want Better Collaboration? Don’t be so Defensive!”. Myslím, že to byla jedna z nejzajímavějších přednášek, co jsem za poslední dobu slyšela. Pojďme si říct, o čem mluvil.

Co mi dal Organization and Relationship Systems Coaching - ORSC

O tom jak se stát Agilní a kde primárně v Enterprise koučinku vidím využití Organization and Relationship Systems Coachingu – ORSC jsem již psala minule. Aby to nebylo tak obecné, pojďme si ukázat pár příkladů.

Jak vybudovat Agilní organizaci - Organization and Relationship Systems Coaching (ORSC)

Nedávno jsem prošla docela náročným, a to jak časově tak komplexitou, tréninkem Organization and Relationship System Coaching - ORSC. K čemu je to celé dobré? Je dobré vědět, jak posunout firmu na další level.

Konference Agile Prague 2015

Jako každý rok je tu konference Agile Prague. Letos už to bude popáté. Můžete se tedy těšit 14.-15.září 2015 na dva dny plné zajímavých přednášek, case-studies, her a workshopů. Co bych tedy doporučila?

Planning meeeting na 30 minut – část 2

Jak jsme již říkali v minulém článku, celý Planning meeting se komfortně vejde do 30ti minut. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá jeho druhá část.

Planning meeeting na 30 minut – část 1

Často s týmy diskutuji na téma, že Scrum jsou jen samé meetingy. A tak začínám tím, že s nimi projdu, jak mají být jednotlivé meetingy dlouhé. Většinou se zasekneme na Planningu, který byste měli v pohodě zvládnout za 30 minut. Jak na to?

Jak na performance metriky?

Jedním z častých problémů, na které firmy v průběhu Agilní transformace narážejí, je jak řešit performance metriky. Jaké je mé dopručení jsem napsala na blog.

Jako včerejší počasí

Na jednoduchý problém existuje jednoduchá pomoc. Tým neustále overcommituje. Tedy slíbí třeba osm User Stories a dodá jich pět. Další Sprint to samé. Co s tím, jaké je řešení?

Deset let s Agilem

Kdo by to byl řekl, jak ten čas letí. Tuhle jsem si uvědomila, že to je 10 let, co jsem poprvé potkala Agilní metody. Vše se seběhlo rychle a jak už to tak bývá, tak to bylo hodně i dílem náhody. Můj desetiletý příběh v kostce :-)

Kultura Agilní firmy

Existuje spousta více či méně formálních frameworků jak Agile a Scrum aplikovat na úrovni celé firmy. V Agilní komunitě o tom nepanuje shoda a vedou se dlouhé diskuse, který framework je lepší či horší, který je agilnější či scrumovatější. Tak jak tedy na kulturu Agilní firmy?

Jaká je budoucnost Agilu a Scrumu

Před nějakým časem jsme v Praze pořádali setkání se členy boardu Agile Alliance. Byla to pěkná diskuse, která končila otázkou, jaká je budoucnost Agilu.

Backlog Grooming

Také se ptáte k čemu je Backlog Grooming? Cílem tohoto meetingu je zajistit, aby tým rozuměl celému Backlogu. Přečtěte si jak Backlog Grooming může probíhat.

Je Scrum samospasitelný?

Nejhorší ze všeho jsou zkratky. Něco nám nefunguje, třeba dodáváme aplikace zákazníkům pozdě, s chybami a nevíme co s tím. Někde zaslechneme, že existuje nová metodika, jejímž jádrem je jakýsi Scrum. Spasí nás Scrum? Vyřeší všechny naše problémy?

Zavádění Agilních metod a Scrumu do firem

Netrvalo dlouho a je online druhý z naší nové série Agilních rozhovorů s Etneterou. Tentokrát na téma zavádění Agilních metod a Scrumu do firem.

Překlad Agilních termínů

Minulý týden jsem školila Agile a Scrum na Slovensku. Večer jsme diskutovali na téma, jestli se mají výrazy překládat, nebo ne. Co si to myslíte vy? Máte stejný či odlišný názor než já?

CSM - Certified Scrum Master kurz poprvé i v češtině, aneb jak se to stalo

Byla k tomu dlouhá cesta. Někdy před rokem jsem se potkala na Scrum Gatheringu v Indii s Bobem Hartmanem, který zastupoval na konferenci Scrum Allianci. A tím to celé začalo.

Videocast: Agile & Zuzi

Spolu s Etneterou jsme natočili další z řady rozhovorů na téma Agilních metod, Scrum procesu a Kanbanu. Více zde.

Správný Product Owner není úředník

Co by měl dělat správný Product Owner? Správný Product Owner má mít nápad, dokázat ho zformulovat do vize, a tu prodat jak zákazníkům, tak firmě i týmu, který pro něj pracuje. Bohužel ale spousta Product Ownerů je jen úředníky.

Mastering Retrospective

Co bylo v mé přednášce o retrospektivách na ACE v Krakově? Tady je obrázek

Jak vypadá Agilní transformace?

Jak probíhá proces Agilní transformace? je to snadné či to přináší výzzy a úskalí? A jaký je výsledek? To jsem se snažila shrnout v článku Jak vypadá Agilní transformace?

Agile Prague Conference 2014

Jako každý rok pořádáme i letos konferenci Agile Prague. Program je různorodý, na své si přijdou určitě všichni příznivci agilních metod. Nevíte kterou přednášku vybrat? Tady je moje doporučení co nesmíte na konferenci Agile Prague minout.

Agilní Architektura

Jak vypadá Architektura v Agilním týmu? Jak role architekta zapadá do kontextu Scrum procesu a jak se to celé škáluje. Agilní Agrchitektura v kostce.

 

Jsou odhady zbytečné? #NoEstimates

Jestli máte pocit ze to číslo které vzniká odhadem je jen vedlejším produktem dobrá diskuse a kvalitních User Stories, podívejte se na článek Jsou odhady zbytečné? #NoEstimates.

 

Podcast – Agile vs. Scrum

Poslední video ze série Agilních rozhovorů je na téma  Agile vs. Scrum

Jaké to je když vám vyjde kniha

Ano, už je to tak. Napsala jsem knihu Agilní metody řízení projektů. Je to pokud vím první kniha na dané téma v češtině. Takže jestli se vám nechce louskat nic anglicky, Zkuste Agilní metody řízení projektů. A jak kniha vznikla? O tom je více napsáno v článku Jaké to je když vám vyjde kniha.

Certifikace je mrtvá, nechte se certifikovat

Jak je to s certifikacemi Agilních metod a procesu Scrum? Má certifikace smysl či nemá? Vše jsem se snažila shrnout v článku Certifikace je mrtvá, nechte se certifikovat.

Podcast – Agile v Čechách a v zahraničí

Další video ze série Agilních rozhovorů je na téma Agile v Čechách a v zahraničí.

Podcast – Agilní odhady

Další video ze série Agilních rozhovorů je na téma Agilních odhadů.

Podcast – Agilní Retrospektiva

Spolu s Etneterou jsme natočili sérii Agilnich rozhovorů. První téma Agilního rozhovoru je Agilní Retrospektiva.

Výsledky Agilního dotazníku

Podívejte se na výsledky Agilního dotazníku. Co jsou obvyklé praktiky které firmy nejčastěji používají, co jsou obvyklé důvody pro změnu a v čem jsou Agilní metody podle dotazovaných firem lepší.

Jak vybrat Scrum Mastera aneb proč i zkušení Scrum Masteři selhávají v Agilní transformaci

Role Scrum Mastera je pro úspěch týmu klíčová. Tým bude tak dobrý jak dobrého má Scrum Mastera.

Proč máme Product Ownera

O roli Product Ownera toho bylo už napsáno opravdu hodně. Přesto se stále najdou firmy, které nepochopily jeho význam a berou takového člověka jako administrativní sílu. Pojďme se tedy na roli Product Ownera podívat detailněji.

Role testera v agilním týmu

Jedním z nejčastějších problémů, na které týmy při agilní transformaci narazí, je rozdílné vnímání rolí. V tradičním světě máme analytika, vývojáře a testera. V agilním týmu hranice nejsou tak striktní, tak jaká je tedy role testera v agilním týmu?

Shu-Ha-Ri aneb návrat k základům

Jak agilní metody používá stále více lidí, stává se z agilních metod běžná praxe, kterou se ohání kde kdo. Tím pádem vzniká dojem, že to přece nemůže být složité. Vždyť i agilní manifest je vlastně jednoduchý a jasný. Proč je ale často tak nesnadné agilní metody úspěšně nasadit? Je tomu potřeba nejen pozrozumět, ale získat cvik, opakování, dril. Prostě Shu-Ha-Ri.

Archiv blogu

Archiv celého blogu je na stránkách soch.cz/blog