Kurz CAL – Certified Agile Leadership poprvé v Praze – září 2017

Nejnovější certifikační kurz od americké Scrum Alliance se zaměřuje na Agilní Leadership a na to, jak se stát úspěšným leaderem v moderní organizaci. Školení CAL - Certified Agile Leadership v Praze se poprvé uskuteční ve dnech 14.-15. září 2017 a bude v angličtině. Plynule navazuje na konference Agile Prague a je součástí akce “Full Agile Prague Week 2017”.

Další CSM – Certified ScrumMaster kurz v Praze v češtině – červen 2017

Na polovinu června 19.-20.6.2017 plánujeme Certified ScrumMaster CSM kurz v Praze v češtině. Objednáte-li závazně kurz do 19.5.2017, získáte zvýhodněnou early bird cenu.

Další CSPO – Certified Scrum Product Owner kurz v Praze – červen 2017

Na polovinu června 15.-16.6.2017 plánujeme Certified Scrum Product Owner CSPO kurz v Praze. Kurz je primárně plánován v češtině. Objednáte-li závazně kurz do 15.5.2017, získáte zvýhodněnou early bird cenu.

Blog

Kultura Agilní firmy

Kultura je těžko definovatelná. Je to něco nehmotného. Když funguje, ani o ní nevíte. Když nefunguje, spolehlivě vám podrazí nohy. Nedá se snadno změřit, ale dobrá kultura je kritická pro úspěšnost firmy. Tak jaká je kultura Agilní firmy?

Úspěšný ScrumMaster

Tipů, co dělat abyste se stali úspěšným ScrumMasterem je spousta. A spoustu jsem jich popsala ve své knize The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay. Ten nejjednodušší je být konzistentní. Věnovat se svému cíli – postavit ze skupiny lidí výborný tým, který bude self-organized, bude se neustále zlepšovat a posouvat na další a další level. Odolat pokušení vzít to zkratkou a za tým rozhodovat, odstraňovat za ně překážky a říkat jim co mají dělat. Tak jak tedy být Úspěšný ScrumMaster.
 

Agilní a Scrum Transformace

Agilní transformace většinou není vůbec snadná. Agile je jednoduchá filosofie, která do našeho života vrací selský rozum. Scrum jako takový má jen pár pravidel, rolí a artefaktů. Ale to pravé, co dělá Scrum Scrumem, je skryto v pochopení mindsetu, který je jednoduchý když o něm čtete, ale zdaleka není snadný aplikovat. Jak tedy na Agilní a Scrum Transformaci?

Agilní Leadership

Kdysi dávno jsem se snažila přijít na to, co říct leaderům klasických organizací, aby pochopili, o čem je vlastně Agile a Scrum, a co to pro ně znamená. Jak se mají změnit, co mají a nemají dělat. Přesně na to vznikl koncept Agilního Leadership programu, který dnes úspěšně pomáhá firmám stát se moderními, nebo chcete-li opravdu Agilními.

Od koho a jaká Scrum certifikace má opravdu hodnotu

Plánujete získat Scrum certifikaci a nevíte jako? Přečtete si jaká Scrum certikace má opravdu hodnotu,

Nejlepší motivace

Nejlepší motivace, jak již věděli naši předci, je z dobře udělaná práce. V moderním světě na to často zapomínáme a zkoušíme motivovat lidi různými bonusy jako jsou dárky, peníze, růst v kariérním žebříčku. Zdánlivě to může fungovat, ale většina takových motivátorů jsou vlastně “demotivátory“. Jaká je tedy ta "nejlepší" motivace?

Jak řešit chyby ve Scrumu?

Jedním z častých dotazů, které dostávám, je jak řešit ve Scrumu chyby. Je lepší mít separátní tým na chyby a separátní tým na nový development, nebo cross-functional týmy co pracují na tom, co je zrovna potřeba, tedy chybách i nových funkcionalitách. Odpověď je snadná.

Knihu The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay vydalo nakladatelství Addison-Wesley

Začátkem roku 2016 jsme dopsala svoji další knihu The Great ScrumMaster: #ScrumMasterWay, kterou jsem si původně vydala sama jako elektronickou publikaci a distribuovala ji pomocí Amazonu ve verzi pro Kindle a následně si nechala vytisknout i papírovou limitovanou full-color edici v omezeném nákladu. Protože kniha byla úspěšná, nakonec vychází pod křídly amerického vydavatelství Addison-Wesley.

Jak naplánovat Sprint bez odhadů?

Jeden z nejčastějších nešvarů Scrum implementací je odhadování tásků v hodinách a jejich následné poměřování vůči kapacitě týmu. Je to krásná myšlenka, ale v praxi je to nesmysl, který trvá zbytečně dlouho a nic nepřináší. Snad jen to, že můžete nakreslit další zbytečnost – Sprint Burndown. Jak to tedy udělat lépe?

Agilní Organizace

Organizace se neustále vyvíjí. V době průmyslové revoluce se svět změnil k nepoznání. Z malých businessů začaly vznikat velké továrny. Bylo potřeba řídit velké množství dělníků a to dalo základy managementu, jak ho známe dnes. Jak se na organizace můžeme tedy dívat?

Sprint Review

Sprint Review je jednoduchý meeting, který ale většina firem nepochopila. Jak se jako Agilní Coach chodím dívat na různé Scrum týmy, nejčastější chybou je, že Sprint Review považují za Sprint nebo Release status. A tak se tenhle zajímavý meeting stává pro spoustu firem noční můrou. Proč si to myslím?

Jak může vypadat Product Backlog – Příklad

Jak tak školím různé kurzy, spousta lidí se ptá, jestli mám někde příklad Product Backlogu. A já nikdy nevím jak jim vysvětlit, že je to snadné a nic složitého na tom není. Můžete začít hned.

Žádný meeting ve Scrumu není klasický status meeting

Víte, že žádný meeting ve Scrumu není klasickým status meetingem? Tak si to pojďte se mnou projít.

Proč je Backlog Refinement aktivita a ne meeting

Backlog Grooming se stal postupně velmi častou praktikou jak udržovat Product Backlog a rozumět jednotlivým User Stories. Týmy takový Backlog Grooming pořádají pravidelně jednou až dvakrát za Sprint, a trvá něco kolem 1-2 hodin. Když se ale podíváte na Scrum Guide, nikde se o takovém meetingu nic nedočtete. Jak tedy zajistit, že máme kvalitní Backlog a rozumíme mu bez Backlog Groomingu? Scrum Guide definuje pro tyto účely průběžně probíhající Backlog Refinement. Proč to není meeting? Protože všechny meetingy, kde musí být celý tým, jsou drahé. A když jsou dlouhé, obvykle nejsou ani moc efektivní.

Akceptační kritéria jsou ze starého neagilního světa

Akceptační kritéria jsou připravená odebrat se do starého železa. Už nejsou potřeba, a upřímně, nikdy to nebyl dobrý nápad.

Konference Agile Prague 2016

Již pošesté se v září koná konference Agile Prague. Můžete se tedy těšit ve dnech 12.-13. září 2016 na spoustu zajímavých přednášek s Agilní tematikou, praktické case-studies a také několik workshopů. Co konkrétně bych doporučila?

Co je to produkt a co projekt

Projekt začíná a končí. Produkt je tady ‘donekonečna‘. Pokračuje dalšími fázemi, rozšiřuje se, mění se. Tak co je to produkt a co projekt?

Kanban nebo Scrum

Na letošní Agile Prague konferenci se vyrojilo mnoho CaseStudies na téma Kanban nebo Scrum. A to mě inspirovalo k napsání toho, co vidím v rámci Agilního Coachingu a workshopů až příliš často. Dalo by se to shrnout větou Scrum nás moc nutí se měnit, stát se Agilními nejen jako tým, ale jako celá organizace. A to je moc práce, tak radši přejdeme na Kanban.

Když už se rozhodnete odhadovat, odhadujte včas

Spousta týmů dělá stejnou chybu. Odhaduje UserStory – položky Backlogu až na Sprint Planningu. Ale to je už pozdě. Jak tedy na to?

Různé přístupy ScrumMastera – ScrumMaster State of Mind model

Jako ScrumMaster můžete aplikovat několik přístupů. Jedním z modelů, který je popisuje, je ScrumMaster State of Mind, který jsem popsala ve své knize „The Great ScrumMaster – #ScrumMasterWay“.

Dynamika změny kultury

Pokaždé, když končím nějaký dlouhodobější Agilní coaching nebo enterprise coaching, mám radost, jak to lidem v té firmě jde. Jak se všichni změnili od doby, kdy jsem tam byla poprvé. Co všechno museli v sobě akceptovat a pochopit, aby takovou změnu udělali. Je to prostě úplně jiná firma. Plná energie a optimismu z toho, že to zvládli a dokážou dál vést sami. Nejsou se vším hotovi, ale jsou ready jít dál sami a změnu přístupu dotáhnout. Asi to je důvod proč mě Agilní coaching a enterprise coaching tak baví. Pokaždé to je jiné, pokaždé má změna kultury jinou dynamiku.

Co dělá ScrumMaster když je tým samoorganizovaný

Dlouho mi vrtala hlavou otázka, co dělá ScrumMaster, když je tým samoorganizovaný. Když totiž přijmeme fakt, že cílem ScrumMastera je ‘nedělat nic‘, tedy že se nemá stát ani asistentkou ani maminkou týmu, ale nechat tým se sám organizovat, je tu problém. Co tedy budu dělat, až se mi to podaří? A protože to byla hodně častá otázka, tady je odpověď.

Agilní Marketing

Už máte Agilní SW část firmy a zajímá vás co dál? Tak můžete začít třeba na marketingu. Agilní Marketing začíná být čím dál tím častěji skloňovaným tématem. Svět se změnil. Je rychlejší, dynamičtější, a vyžaduje zcela jiný přístup k produktu a marketingu. Tak jak na Agilní marketing?

Scaling Agile and Scrum

Poslední dobou se vyrojila spousta různých metod jak škálovat Scrum a Agile proces na prostředí velkých produktů. Takže než se chytíte do sítě různých klasicky smýšlejících organizací, které ve Scalingu konečně našly cestu jak naoko aplikovat Scrum, ale praktiky nemuset měnit, tak se zkuste podívat na zcela Agilní přístup jak na to.

Složitost světa

Trvalo mi to dlouho, ale nakonec jsem se dobrala porozumění Cynefin frameworku. Takže se pojďme podívat, o čem to celé je aneb jak lze složitosti světa lze klasifikovat několika kategoriemi.

Global Scrum Gathering® Prague 2015

Tak máme za sebou Global Scrum Gathering, největší konferenci věnovanou Scrumu, kterou pořádá americká Scrum Alliance. Tentokrat byl Global Scrum Gathering dokonce v Praze ve dnech 16.-18.11.2015. Jaké to bylo být chairem takové velké a úspěšné konference, na které se sejde více než 600 Agilních nadšenců z celého světa?

Nešvary a nepochopení Standup meetingu

Standup meeting je tak jednoduchý, že by se dalo říct, že je zbytečné o něm psát blog. Ale čím víc týmů vidím, tím důležitější mi přijde si to celé zopakovat.

Jak poznat že se tým zlepšuje

Často se mě ptáte, jak poznat, jestli se váš tým zlepšuje. Tak jestli čekáte, že vám poradím něco snadno změřitelného, tak to vás asi zklamu.  Tým se zlepšuje pokaždé v jiné oblasti. To nejde dopředu naplánovat. Na druhou stranu, jak to tedy poznáme?

Spolupráce dělá lepší organizace

Myslím, že jen málo z vás navštívilo Agile2015 konferenci ve Washingtonu a slyšelo tak keynote – James Tamm “Want Better Collaboration? Don’t be so Defensive!”. Myslím, že to byla jedna z nejzajímavějších přednášek, co jsem za poslední dobu slyšela. Pojďme si říct, o čem mluvil.

Co mi dal Organization and Relationship Systems Coaching - ORSC

O tom jak se stát Agilní a kde primárně v Enterprise koučinku vidím využití Organization and Relationship Systems Coachingu – ORSC jsem již psala minule. Aby to nebylo tak obecné, pojďme si ukázat pár příkladů.

Jak vybudovat Agilní organizaci - Organization and Relationship Systems Coaching (ORSC)

Nedávno jsem prošla docela náročným, a to jak časově tak komplexitou, tréninkem Organization and Relationship System Coaching - ORSC. K čemu je to celé dobré? Je dobré vědět, jak posunout firmu na další level.

Konference Agile Prague 2015

Jako každý rok je tu konference Agile Prague. Letos už to bude popáté. Můžete se tedy těšit 14.-15.září 2015 na dva dny plné zajímavých přednášek, case-studies, her a workshopů. Co bych tedy doporučila?

Planning meeeting na 30 minut – část 2

Jak jsme již říkali v minulém článku, celý Planning meeting se komfortně vejde do 30ti minut. Pojďme se tedy podívat, jak vypadá jeho druhá část.

Planning meeeting na 30 minut – část 1

Často s týmy diskutuji na téma, že Scrum jsou jen samé meetingy. A tak začínám tím, že s nimi projdu, jak mají být jednotlivé meetingy dlouhé. Většinou se zasekneme na Planningu, který byste měli v pohodě zvládnout za 30 minut. Jak na to?

Jak na performance metriky?

Jedním z častých problémů, na které firmy v průběhu Agilní transformace narážejí, je jak řešit performance metriky. Jaké je mé dopručení jsem napsala na blog.

Jako včerejší počasí

Na jednoduchý problém existuje jednoduchá pomoc. Tým neustále overcommituje. Tedy slíbí třeba osm User Stories a dodá jich pět. Další Sprint to samé. Co s tím, jaké je řešení?

Deset let s Agilem

Kdo by to byl řekl, jak ten čas letí. Tuhle jsem si uvědomila, že to je 10 let, co jsem poprvé potkala Agilní metody. Vše se seběhlo rychle a jak už to tak bývá, tak to bylo hodně i dílem náhody. Můj desetiletý příběh v kostce :-)

Kultura Agilní firmy

Existuje spousta více či méně formálních frameworků jak Agile a Scrum aplikovat na úrovni celé firmy. V Agilní komunitě o tom nepanuje shoda a vedou se dlouhé diskuse, který framework je lepší či horší, který je agilnější či scrumovatější. Tak jak tedy na kulturu Agilní firmy?

Jaká je budoucnost Agilu a Scrumu

Před nějakým časem jsme v Praze pořádali setkání se členy boardu Agile Alliance. Byla to pěkná diskuse, která končila otázkou, jaká je budoucnost Agilu.

Backlog Grooming

Také se ptáte k čemu je Backlog Grooming? Cílem tohoto meetingu je zajistit, aby tým rozuměl celému Backlogu. Přečtěte si jak Backlog Grooming může probíhat.

Je Scrum samospasitelný?

Nejhorší ze všeho jsou zkratky. Něco nám nefunguje, třeba dodáváme aplikace zákazníkům pozdě, s chybami a nevíme co s tím. Někde zaslechneme, že existuje nová metodika, jejímž jádrem je jakýsi Scrum. Spasí nás Scrum? Vyřeší všechny naše problémy?

Zavádění Agilních metod a Scrumu do firem

Netrvalo dlouho a je online druhý z naší nové série Agilních rozhovorů s Etneterou. Tentokrát na téma zavádění Agilních metod a Scrumu do firem.

Překlad Agilních termínů

Minulý týden jsem školila Agile a Scrum na Slovensku. Večer jsme diskutovali na téma, jestli se mají výrazy překládat, nebo ne. Co si to myslíte vy? Máte stejný či odlišný názor než já?

CSM - Certified Scrum Master kurz poprvé i v češtině, aneb jak se to stalo

Byla k tomu dlouhá cesta. Někdy před rokem jsem se potkala na Scrum Gatheringu v Indii s Bobem Hartmanem, který zastupoval na konferenci Scrum Allianci. A tím to celé začalo.

Videocast: Agile & Zuzi

Spolu s Etneterou jsme natočili další z řady rozhovorů na téma Agilních metod, Scrum procesu a Kanbanu. Více zde.

Správný Product Owner není úředník

Co by měl dělat správný Product Owner? Správný Product Owner má mít nápad, dokázat ho zformulovat do vize, a tu prodat jak zákazníkům, tak firmě i týmu, který pro něj pracuje. Bohužel ale spousta Product Ownerů je jen úředníky.

Mastering Retrospective

Co bylo v mé přednášce o retrospektivách na ACE v Krakově? Tady je obrázek

Jak vypadá Agilní transformace?

Jak probíhá proces Agilní transformace? je to snadné či to přináší výzzy a úskalí? A jaký je výsledek? To jsem se snažila shrnout v článku Jak vypadá Agilní transformace?

Agile Prague Conference 2014

Jako každý rok pořádáme i letos konferenci Agile Prague. Program je různorodý, na své si přijdou určitě všichni příznivci agilních metod. Nevíte kterou přednášku vybrat? Tady je moje doporučení co nesmíte na konferenci Agile Prague minout.

Agilní Architektura

Jak vypadá Architektura v Agilním týmu? Jak role architekta zapadá do kontextu Scrum procesu a jak se to celé škáluje. Agilní Agrchitektura v kostce.

 

Jsou odhady zbytečné? #NoEstimates

Jestli máte pocit ze to číslo které vzniká odhadem je jen vedlejším produktem dobrá diskuse a kvalitních User Stories, podívejte se na článek Jsou odhady zbytečné? #NoEstimates.

 

Podcast – Agile vs. Scrum

Poslední video ze série Agilních rozhovorů je na téma  Agile vs. Scrum

Jaké to je když vám vyjde kniha

Ano, už je to tak. Napsala jsem knihu Agilní metody řízení projektů. Je to pokud vím první kniha na dané téma v češtině. Takže jestli se vám nechce louskat nic anglicky, Zkuste Agilní metody řízení projektů. A jak kniha vznikla? O tom je více napsáno v článku Jaké to je když vám vyjde kniha.

Certifikace je mrtvá, nechte se certifikovat

Jak je to s certifikacemi Agilních metod a procesu Scrum? Má certifikace smysl či nemá? Vše jsem se snažila shrnout v článku Certifikace je mrtvá, nechte se certifikovat.

Podcast – Agile v Čechách a v zahraničí

Další video ze série Agilních rozhovorů je na téma Agile v Čechách a v zahraničí.

Podcast – Agilní odhady

Další video ze série Agilních rozhovorů je na téma Agilních odhadů.

Podcast – Agilní Retrospektiva

Spolu s Etneterou jsme natočili sérii Agilnich rozhovorů. První téma Agilního rozhovoru je Agilní Retrospektiva.

Výsledky Agilního dotazníku

Podívejte se na výsledky Agilního dotazníku. Co jsou obvyklé praktiky které firmy nejčastěji používají, co jsou obvyklé důvody pro změnu a v čem jsou Agilní metody podle dotazovaných firem lepší.

Jak vybrat Scrum Mastera aneb proč i zkušení Scrum Masteři selhávají v Agilní transformaci

Role Scrum Mastera je pro úspěch týmu klíčová. Tým bude tak dobrý jak dobrého má Scrum Mastera.

Proč máme Product Ownera

O roli Product Ownera toho bylo už napsáno opravdu hodně. Přesto se stále najdou firmy, které nepochopily jeho význam a berou takového člověka jako administrativní sílu. Pojďme se tedy na roli Product Ownera podívat detailněji.

Role testera v agilním týmu

Jedním z nejčastějších problémů, na které týmy při agilní transformaci narazí, je rozdílné vnímání rolí. V tradičním světě máme analytika, vývojáře a testera. V agilním týmu hranice nejsou tak striktní, tak jaká je tedy role testera v agilním týmu?

Shu-Ha-Ri aneb návrat k základům

Jak agilní metody používá stále více lidí, stává se z agilních metod běžná praxe, kterou se ohání kde kdo. Tím pádem vzniká dojem, že to přece nemůže být složité. Vždyť i agilní manifest je vlastně jednoduchý a jasný. Proč je ale často tak nesnadné agilní metody úspěšně nasadit? Je tomu potřeba nejen pozrozumět, ale získat cvik, opakování, dril. Prostě Shu-Ha-Ri.

Archiv blogu

Archiv celého blogu je na stránkách soch.cz/blog