Kniha Agilní lídr konečně v češtině

Trvalo to dlouho, ale povedlo se. Má kniha "The Agile Leader: Leveraging the Power of Influence", která vyšla prvotně v USA u velkého nakladatelství Pearson/Addison-Wesley Professional, se konečně dočkala českého překladu. Právě teď vychází pod názven "Agilní lídr: Využití síly vlivu" u nakladatelství Albatros Media, kterým moc děkuji za tuto možnost.

Kniha Agilní metody řízení projektů - třetí aktualizované vydání

Třetí aktualizované vydání úspěšného průvodce agilními metodami "Agilní metody řízení projektů" je již v prodeji.

Knížka byla dlouhodobě nedostupná v posledním cca toce a půl a protože stále na ní byly dotazy,  udělali jsem novou aktualizaci a doplnění a společně s nakladatalem vše dotáhli do konce a konečně je toto již třetí aktualzované vydání na trhu. Doufám, že se bude kížka stále líbit.  

Agilní přístup a Design Thinking

Agile a Design Thinking jsou obecně brány jako 2 koncepty, které jsou odlišné a na sobě nezávislé. Když se na obě metodologie podíváme blíže, můžeme říct, že Agile je o tom jak dodat projekt, tedy o přístupu k práci – iterace, krátké časové úseky (Sprinty ze Scrumu), kde objem práce je proměnný, ale je důležitý časový rámec. Na druhou stranu Design Thinking je o hledání a generování nápadů při řešení problému, kde se zaměřujeme primárně na cílového zákazníka a jeho potřeby a čas neřešíme, tedy řešíme proč dodat to, co dodat chceme.

Agile a Design Thinking společně jako tool pro efektivní inovace

Iterativní styl práce a orientace na zákazníka je i rysem Agilu. Šlo by tedy Design Thinking a Scrum jakožto jeden z Agilních přístupů skloubit dohromady?

Pokud se budeme dívat na Agile z pohledu Design Thinkingu, tak jak již bylo zmíněno, Design Thinking řeší co dodávat (hodnotu) a na Scrum se dívá na jako na Framework, kterým můžeme hodnotu dodávat.

Obvyklý postup je, že pokud se tým, který vychází z Design Thinkingu postupu dostane přes fázi „Define“, je možné v dalších krocích efektivně použít Scrum na další fáze, tj. kde se vymýšlejí, vytváří a testují prototypy řešení. Scrum lze použít ve stejném týmu či v separátním Scrum development týmu, který je zodpovědný za zprototypování a testování navrženého řešení. V uvedeném kontextu se jako hlavní výhoda bere, že použitím Scrumu organizace eliminuje risk ve fázi vývoje a testování, protože Scrum jako osvědčený framework pomáhá uvedené fáze zvládnout rychleji a efektivně. Pro nejlepší efektivitu se doporučuje, aby týmy byly co nejvíc cross functional. Vše ale záleží na organizaci a vlastní realizaci, odseparovaná Design Thinking fáze a Scrum fáze (a týmy) není opravdu ideální.

Pokud se k Design Thinkingu dostanete už se zkušeností se Scrumem, možná vám to přijde tak trochu jasný koncept. A říkáte si, že to všechno vlastně znáte. Máte pravdu. Je to velmi podobný pohled, jako má Agile.

Další informace

Pokud se chcete dozvědět více informací včetně praktických tipů, zůčastněte se našeho Design Thinking workshopu.